Emigracja Polaków: Wyspy tracą na rzecz Niemiec

AR, Bloomberg
opublikowano: 18-09-2016, 14:00

Najpotężniejsza gospodarka UE przyciąga coraz więcej polskich emigrantów - pisze Bloomberg.

Od czterech lat – jak zauważa portal –  to Niemcy są popularniejszym kierunkiem migracji Polaków niż Wielka Brytania. W ubiegłym roku aż 41 tys. polskich imigrantów przeprowadziło się za Odrę. W całej Europie to jednak na Wyspach wciąż przebywa największa grupa Polaków, którzy opuścili własny kraj.

Jak pisze Reuters – Niemcy wydają się być dla Polaków oczywistym kierunkiem migracji za pracą, zwłaszcza tymczasową, ponieważ kraje te ze sobą sąsiadują, a Berlin i Warszawę łączą dogodne połączenia kolejowe. Niemniej Wielka Brytania ma jedną przewagę – język. Polacy chętniej uczą się angielskiego niż niemieckiego. Poza tym na Wyspach mogą się spodziewać wyższych zarobków – średnio o 30 proc. Polskiej migracji na Wyspy od lat towarzyszy tzw. efekt śnieżnej kuli, polegający na tym, że osoby, które się tam już osiedlą, ścigają potem swoją rodzinę i przyjaciół.

Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje ok. 720 tys. Polaków – wynika z danych przytoczonych przez Reutersa. Szacuje się, że wciągu ostatnich lat z Polski za pracą wyjechało ok. 2 mln Polaków.

Pixaby
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Bloomberg

Polecane