Emilewicz: pracujemy nad projektem ustawy, która rozszerzy kompetencje rzecznika MŚP

  • PAP
opublikowano: 28-01-2020, 06:31

Pracujemy nad projektem ustawy, która rozszerzy kompetencje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, a także usprawni działalność jego biura, mówi "Rz" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. "Marzeniem rzecznika jest możliwość wspierania przedsiębiorcy w sporach sądowych z ZUS", dodaje.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Minister Emilewicz wskazuje w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że kontrole przedsiębiorców są obecnie coraz bardziej „celowane”. "Coraz rzadziej kontroler idzie do firmy wybranej na chybił trafił, w nadziei, że może coś znajdzie. Przeważnie idzie tam, gdzie ma uzasadnione przypuszczenia, że coś jest nie tak" - zaznacza minister rozwoju w rozmowie z gazetą.

"Z naszych danych wynika, że przy porównywalnej skuteczności kontroli zmalała ich uciążliwość i liczba. ZUS kontroluje o 25 proc. mniej przedsiębiorców, Inspekcja Pracy – o 20 proc. Niektóre inspekcje prowadzą rocznie nawet o 50 tys. kontroli mniej. Wynika to m.in. z zakazu ponownej kontroli w tym samym zakresie, a także z obowiązku oparcia kontroli na analizie ryzyka" - wskazuje Emilewicz.

Minister została także zapytana o to, jak poprawić skuteczność rzecznika MŚP. "Marzeniem rzecznika jest możliwość wspierania przedsiębiorcy w sporach sądowych z ZUS" - ocenia.

"Pracujemy nad projektem ustawy, która rozszerzy jego kompetencje, a także usprawni działalność jego biura" - zapowiada. "Po roku urzędowania rzecznik jest dobrze oceniany przez przedsiębiorców, jest naprawdę frontmanem. Bardzo często dla nas niewygodnym, bo mówiącym trudne rzeczy. Interweniującym, nagłaśniającym. Dobrze, że jest podmiot, do którego zgłaszają się mali i średni przedsiębiorcy" - podkreśla Emilewicz.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu