Emilewicz: prosta spółka akcyjna jest stworzona na potrzeby starupów

  • PAP
opublikowano: 07-01-2019, 16:13

Prosta spółka akcyjna to nowa forma stworzona na potrzeby starupów - powiedziała w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zaznaczyła, że jej rejestracja będzie prostsza i tańsza niż np. spółki akcyjnej.

"Obecnie kończymy prace legislacyjne, a pod koniec tego miesiąca ustawa o prostej spółce będzie rozpatrywana przez Radę Ministrów" - zapowiedziała szefowa resortu technologii i przedsiębiorczości.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Dodała, że nowa forma działalności gospodarczej jest adresowana do młodych spółek technologicznych, które do tej pory musiały zakładać spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (71 proc.), działalność gospodarczą (15 proc.) lub spółkę akcyjną (4 proc.) Żadna z tych form - jak twierdzi minister nie - odpowiadała w pełni startupom, np. ze względu na koszty (np. spółka akcyjna) lub ograniczone możliwości pozyskania kapitału (działalność gospodarcza).

Nową formę prowadzenia biznesu będzie można w ciągu 24 godzin założyć przez internet, bez konieczności zamrażania kapitału zakładowego, rozbudowanej struktury administracyjnej i procedur, które obowiązują w spółkach akcyjnych. Prosta spółka - jak wyjaśnia Emilewicz - nie będzie musiała mieć obligatoryjnej rady nadzorczej, a uchwały będzie można podejmować z użyciem pomocą poczty elektronicznej lub podczas wideokonferencji. Łatwo też będzie można ją przekształcić lub zlikwidować.

Szefowa resortu podkreśla, że nowa forma prawna będzie otwarta na najnowocześniejsze technologie: "Dopuszczamy np. wykorzystanie blockchainu do prowadzenia rejestru akcjonariuszy". Wyraziła nadzieję, że wejście w życie bytu gospodarczego, czyli prostej spółki sprawi, że wiele przedsiębiorców z innych krajów zechce się w Polsce rejestrować.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że podobne elastyczne rozwiązania prawne doskonale sprawdzają się, m.in na Słowacji, we Francji, Stanach Zjednoczonych czy Izraelu. "Mamy nadzieję, że PSA pozwoli nam nie tylko zatrzymać rodzime startupy w Polsce, ale także konkurować regulacyjnie z innymi krajami" - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

Podkreślił, że ustawa wprowadzająca prostą spółkę jest ostatnim rozwiązaniem z pakietu 100 zmian dla firm. "Chcemy, by zaczęła obowiązywać w pierwszym kwartale 2020 r." - poinformował.

Pozytywnie o nowym rozwiązaniu wypowiadają się również przedstawiciele środowisk biznesowych. Według Marty Pawlak ze Startup Poland prosta spółka wpisuje się w potrzeby przedsiębiorców z branży nowych technologii np. "wprowadzając nowe, przełomowe rozwiązania, takie jak możliwość obrotu akcjami spółki przy pomocy rejestrów rozproszonych".

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu