Czytasz dzięki

Emilewicz przedstawi we wtorek pakiet wsparcia dla firm dotkniętych koronawirusem

  • PAP
opublikowano: 09-03-2020, 19:01
aktualizacja: 09-03-2020, 20:25

Na wtorkowym posiedzeniu rządu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przedstawi pakiet wsparcia dla firm dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa, m.in. z branży turystycznej - zapowiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

"Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów minister rozwoju Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować różne formy pomocy i wsparcia dla całego sektora gospodarki, w tym także dla branży turystycznej" - powiedział wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, pełnomocnik premiera ds. promocji polskiej marki, w poniedziałek po spotkaniu z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających branżę turystyczną.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz fot. Marek Wiśniewski

Zaznaczył, że sektor związany z turystyką jest jednym z najbardziej dotkniętych przez rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. "Mamy informacje, że w turystyce krajowej już 70 proc. rezerwacji została odwołana" - powiedział.

"W moim przekonaniu straty polskiej gospodarki w tej chwili przekroczyły już 1 mld zł" - dodał.

Jak wskazała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk, resort na bieżąco monitoruje sytuację związaną z koronawirusem. Dodała jednak, że "do momentu zatrzymania całkowitego rozprzestrzeniania się koronawirusa nie jesteśmy w stanie oszacować straty, jakie poniosły i poniosą firmy turystyczne".

Gut- Mostowy powiedział, że podczas spotkania przedstawiciele branży turystycznej zgłosili swoje postulaty. Najważniejsze dotyczyły utrzymania płynności finansowej firm. "Chodzi o dodatkowe linie kredytowe, najlepiej nieoprocentowane, może z Banku Gospodarstwa Krajowego" - powiedział. Jak mówił, w sytuacji znikomych obrotów pozwoliłoby to przetrwać tym firmom przez kilka miesięcy. "Drugi postulat to odroczenie w czasie składek ZUS-owskich za pracowników, których np. trzeba będzie wysłać na przymusowy urlop" - dodał.

Wiceminister Gut-Mostowy powiedział, że środki zgromadzone w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym (ponad 150 mln zł na koniec roku 2019 r.) nie będą wykorzystywane do ograniczania strat związanych z koronawirusem. "Ten Fundusz może być tylko i wyłącznie wykorzystany do zabezpieczenia powrotu turystów z zagranicy w przypadku bankructwa firmy, a (...) ta przesłanka nie zniknęła" - wskazał. Dodał, że stanowisko firm turystycznych jest takie, aby nie wykorzystywać środków z Funduszu do innych celów, niż zapisane w ustawie.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Wiceminister mówił, że poniedziałkowe rozmowy z branżą turystyczną rozpoczęły serię spotkań z przedsiębiorcami z branż dotkniętych epidemią. Powołany został sztab kryzysowy złożony z przedstawicieli wszystkich gałęzi branży turystycznej; spotkania będą się odbywać co dwa tygodnie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tys.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób poinformowało w poniedziałek, że w związku z Covid-19 zmarło w Europie 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono 11 tys. 577 przypadków zakażenia koronawirusem.

W Polsce potwierdzono dotychczas 17 przypadków koronawirusa, ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane