Emilewicz: w II kw. spodziewamy się utrzymania wzrostu PKB powyżej 4 proc.

  • PAP
opublikowano: 15-05-2019, 12:30

W II kw. 2019 roku spodziewamy się utrzymania wzrostu PKB na poziomie powyżej 4 proc. - poinformowała w komentarzu przekazanym PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

GUS poinformował w środę w szacunku flash, że Produkt Krajowy Brutto w I kwartale 2019 roku wzrósł o 4,6 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 4,9 proc. rdr w IV kw. 2018 r. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kwartale 2019 r. gospodarka urosła o 4,5 proc. rdr. Pełne dane o PKB w I kwartale GUS poda 31 maja.

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz Fot. Piotr Guzik/Forum

"Według szybkiego szacunku GUS, PKB w I kw. br. wzrósł o 4,6 proc. (rdr), wobec 5,2 proc. przed rokiem. To bardzo dobra wiadomość. Taki wynik plasuje nas wśród najszybciej rozwijających się krajów UE. Utrzymanie tak dynamicznego wzrostu to nasz cel, który sukcesywnie realizujemy, podejmując kolejne probiznesowe działania. Wzrost PKB, utrzymujący się powyżej 4 proc., jest zgodny z naszymi założeniami na cały 2019 rok" - poinformowała w komentarzu Emilewicz.

Zaznaczyła, że według szacunków MPiT w I kw. utrzymała się wysoka dynamika inwestycji.

"Poza inwestycjami infrastrukturalnymi, należy zwrócić uwagę na wzrost inwestycji w sektorze budowlanym, w tym wzrost na rynku mieszkaniowym. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania na koniec marca przekroczyła 47 tys. (wzrost o 5,7 proc.). Wynika to przede wszystkim ze wzmożonej aktywności w obszarze mieszkań budowanych na sprzedaż i wynajem, których liczba wzrosła aż o 11,5 proc." - dodała.

Według szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii, celem działań, które obecnie realizuje ministerstwo, jest dalsze pobudzanie inwestycji. "Oczekujemy utrzymania ich dynamicznego wzrostu w kolejnym kwartale. W II kw. 2019 roku spodziewamy się utrzymania wzrostu PKB na poziomie powyżej 4 proc." - prognozuje Emilewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu