Enterprise Investors rozkochał się w górach

opublikowano: 04-08-2021, 17:22

Jeden z największych w regionie funduszy private equity przejmie e-sklep ze sprzętem górskim. Planuje podbić z nim Europę Środkową i Wschodnią.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego Enterprise Investors zamierza przejąć Snap Outdoor
  • jaki ma plan rozwoju spółki
  • jaka jest jej dotychczasowa skala biznesu

Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), ogłosił miesiąc temu zamiar inwestycji w Modular System z branży budownictwa modułowego. Teraz przymierza się do przejęcia 80 proc. akcji w firmie Snap Outdoor – właścicielu dwóch punktów stacjonarnych oraz e-sklepu 8a.pl ze sprzętem do turystyki i sportów górskich.

– Branży przyglądamy się od sześciu lat, widzimy wiele podobieństw między Snap Outdoor, a naszą bałkańską spółką portfelową – Intersport ISI [sieć sklepów sportowych – red.]. W przypadku 8a.pl w centrum są artykuły związane z outdoorem i nie zamierzamy tego zmieniać. Planujemy natomiast rozwijać ofertę we wszystkim, co ma związek z górami – komentuje Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors.

Polska to za mało:
Polska to za mało:
Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors, podkreśla, że prowadzony przez Snap Outdoor sklep 8a.pl to niekwestionowany lider sprzedaży internetowej m.in. odzieży, obuwia i akcesoriów do aktywnej turystyki i sportów górskich. Wierzy w potencjał firmy do równie efektywnej ekspansji zagranicznej.
materiały prasowe

Przychody Snap Outdoor rosną

Snap Outdoor miał w 2019 r. 55,4 mln zł przychodów, 4,1 mln zł zysku netto i 5,4 mln zł operacyjnego. W ubiegłym roku zwiększył sprzedaż do ponad 72 mln zł, a w tym spodziewa się przekroczenia 100 mln zł.

Fundusz podkreśla, że spółka działa w perspektywicznej niszy rynkowej napędzanej m.in. trendami związanymi ze zdrowym trybem życia i sportami uprawianymi na świeżym powietrzu. Kwoty transakcji nie zdradza. Chce ją sfinalizować natychmiast po otrzymaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

W przygotowaniu podbój zagranicy

Założyciele spółki – Elżbieta i Piotr Czmochowie – pozostaną udziałowcami i wspólnie z EI będą ją rozwijać. W planach jest m.in. zagraniczna ekspansja. Zdaniem Michała Kędzi model biznesowy Snap Outdooru pozwala na skuteczne skalowanie poza Polską, a wyspecjalizowanie w handlu online i doświadczenie w logistyce umożliwiają wejście także w inne niszowe segmenty e-commerce.

– Dalsza ekspansja w przeważającej mierze będzie się skupiać na e-handlu. W planach mamy przejęcia spółek działających w podobnych niszach rynkowych – wyjaśnia partner w EI.

– Planujemy wyjść z ofertą do pasjonatów gór mieszkających w innych krajach regionu. Chcemy być ulubionym sklepem dla fanów outdooru w Europie Środkowej i Wschodniej – dodaje Piotr Czmoch, współzałożyciel Snap Outdooru.

Wieloletnie plany inwestycyjne

Fundusz inwestuje standardowo w perspektywie pięciu-ośmiu lat.

– Na tym etapie jest zdecydowanie zbyt wcześnie, by mówić o konkretnej ścieżce wyjścia. Każdy ze scenariuszy – sprzedaż inwestorowi branżowemu lub finansowemu oraz IPO – jest możliwy – mówi Michał Kędzia.

EI jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowej i Wschodniej. Od 1990 r. utworzył dziewięć funduszy o kapitale przekraczającym 2,5 mld EUR. Zainwestowały już 2 mld EUR w 148 spółek z różnych branż – EI ma w portfelu m.in. dystrybutora win JNT Group, i Anwim, czyli operatora stacji benzynowych Moya. Zakończył 135 inwestycji, uzyskując 4,2 mld EUR przychodów – m.in. w Dino i Netię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane