Ermotti: konsolidacja rynku bankowego jest "nieunikniona"

opublikowano: 13-11-2018, 12:24

Europejski system bankowy wymaga konsolidacji, a "z czasem ten proces stanie się coraz bardziej nieunikniony", uważa Sergio Ermotti, szef szwajcarskiego banku UBS.

Często inwestorzy, decydenci polityczni i inni eksperci branżowi odnoszą się do fragmentacji jako jednej z największych przeszkód dla rentowności w europejskich bankach. Kierujący jednym z największych europejskich banków ocenia, że konsolidacja „to coś, co z biegiem czasu stanie się coraz bardziej nieuniknione i jest częścią rozwiązań mogących poprawić sytuację całego sektora”.

Sergio Ermotti, szef banku UBS
Zobacz więcej

Sergio Ermotti, szef banku UBS fot. Bloomberg

 Na pewno konsolidacja musi się odbyć, szczególnie w Europie, gdzie widzimy wiele fragmentacji, które nie są trwałe – powiedział Ermotti w wywiadzie dla CNBC.

Dodał, że technologia sprawi, że sektor stanie się bardziej "efektywny i bardziej wydajny".

Europejskie banki ucierpiały z powodu spadku zaufania i od ostatniego globalnego kryzysu finansowego starały się ponownie przekonać do siebie inwestorów. Tymczasem dd początku 2018 r. europejski indeks bankowy spadł o około 20 proc.

Trudno przewidzieć podejście i nastroje panujące wśród inwestorów. Bardzo niechętnie inwestują w nasz sektor. Musimy przyznać, że jest to bardzo trudny moment – dodał Ermotti.

Prezes UBS mówi o konieczności odzyskania pełnego zaufania, podczas gdy przed kilkoma dniami Departament Sprawiedliwości USA poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie działań UBS, które doprowadziły do globalnego kryzysu finansowego. Szwajcarski bank jest badany pod kątem wprowadzania w błąd inwestorów za pomocą ryzykownych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu