ETS: firmowe auto przywiezione spoza UE - nie zawsze bez cła i VAT

PAP
opublikowano: 07-03-2013, 14:19

Tylko pracownicy mają prawo do zwolnienia z cła i VAT firmowego samochodu przywożonego spoza UE dla celów prywatnych - orzekł w czwartek unijny Trybunał. Wyrok dotyczy prezesa fundacji, który nie miał umowy o pracę gwarantującej mu prawo do korzystania z auta.

Wyrok Trybunału odnosi się do tzw. procedury odprawy czasowej, przewidzianej w przepisach celnych, a konkretnie w unijnym rozporządzeniu wykonawczym nr 2454/93 do wspólnotowego kodeksu celnego.

Procedura odprawy czasowej jest przewidziana dla unijnych przedsiębiorców i pozwala na przywóz na obszar celny Unii towarów spoza UE z całkowitym lub częściowym zwolnieniem cła. Towary muszą być przywiezione w określonym celu i muszą być powrotnie wywiezione w określonym czasie. Całkowite zwolnienie z cła i VAT przysługuje, gdy środki transportu są używane do celów prywatnych lub służbowych przez osobę fizyczną zamieszkałą na terytorium celnym Unii.

Wyrok Trybunału zapadł na tle sprawy pewnego Węgra, mającego podwójne obywatelstwo – Węgier oraz Gwinei Bissau. Przedstawiał się on, jako założyciel i prezes rady fundacji z siedzibą w Gwinei Bissau. W 2011 r. przyjechał do Węgier cadillakiem, należącym do fundacji. Nie zapłacił cła i VAT, bo skorzystał z procedury odprawy czasowej, pozwalającej na zwolnienie z tych należności.

Gdy pewnego dnia zatrzymała go węgierska policja, Węgier powiedział, że nie ma upoważnienia do użytkowania samochodu, bo jest założycielem i prezesem rady fundacji, do której to auto należy. Wprawdzie potem próbował przedstawić inny odpowiedni dokument, ale niekompletny i nieścisły, co tylko wzbudziło podejrzenia węgierskich władz.

W rezultacie węgierskie władze celne uznały, że odprawa czasowa pojazdu została dokonana z naruszeniem unijnego prawa. Powodem było to, że Węgier nie miał umowy o pracę, z której wynikałoby, że może używać samochodu do celów prywatnych w rozumieniu art. 561 ust. 2 unijnego rozporządzenia.

Węgier nie chciał zapłacić cła i VAT, bo twierdził, że jako prezes rady fundacji, a nie jej pracownik, był w inny sposób upoważniony przez fundację do używania samochodu.

Gdy sprawa trafiła do węgierskiego sądu, ten zwrócił się z pytaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE (potocznie zwanego Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości), czy warunkiem zwolnienia z cła i VAT w procedurze odprawy czasowej jest faktycznie to, by osoba korzystająca z samochodu dla celów prywatnych miała zawartą umowę o pracę z właścicielem auta, czy też może być przez niego upoważniona w inny sposób.

W czwartek Trybunał orzekł, że w tej sytuacji zwolnienie z cła i VAT przysługuje tylko pod warunkiem, że korzystanie z firmowego auta dla celów prywatnych zostało przewidziane w umowie o pracę zawartej między pracownikiem a właścicielem samochodu, mającym siedzibę poza terytorium Unii (w tym wypadku w Gwinei Bissau).

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane