Euro jest na poziomie najwyższym od trzech lat

Jacek Jurczyński
opublikowano: 31-12-2002, 00:00

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się dla kursu USD/PLN na poziomie 3,8350/3,8400. Notowania euro do złotego znalazły się na poziomie 3,9970/4,0030. W ciągu dnia na rynku nie działo się zbyt wiele.

Kurs dolara do złotego przez większą część sesji pozostawał na niezmienionym poziomie. Notowania euro do złotego również nie ulegały większym zmianom. Odchylenie od parytetu pozostawało w okolicach minus 8,5 proc. O godzinie 16.00 Główny Urząd Statystyczny podał, że w drugiej połowie grudnia ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 proc. w stosunku do drugiej połowy listopada. Informacja ta nie miała wpływu na notowania złotego.

O godzinie 16.10 za dolara płacono 3,8360 złotego, a za euro 4,0050 złotego. Notowania naszej waluty do końca roku powinny pozostawać stabilne. Kursy USD/PLN i EUR/PLN podążać będą za kursem EUR/USD, a odchylenie od parytetu powinno pozostawać przy minus 8,50 proc. Zalecana strategia to czekaj.

Notowania dolara do jena znalazły się podczas poniedziałkowej sesji na najniższym poziomie od przeszło sześciu tygodni. Kurs dolara do jena znalazł się po południu w okolicach 119,30.

Brak interwencji japońskiego banku centralnego po spadku kursu dolara poniżej 120 jenów sprowokował inwestorów do sprzedaży amerykańskiej waluty. Spadek notowań dolara to również efekt rosnącego napięcia politycznego związanego z reaktywacją elektrowni jądrowej przez Koreę Północną. Po południu kurs dolara do jena ponownie spadł.

Wycena waluty amerykańskiej do jena znalazła się poniżej 119,00. O godzinie 16.10 kurs dolara do jena znajdował się na poziomie 118,53. Uważamy, że brak reakcji ze strony banku centralnego Japonii może doprowadzić do dalszych spadków kursu USD/JPY nawet poniżej 118,00.

Wzrost napięcia w stosunkach z Koreą Północną oraz groźba wybuchu wojny z Irakiem przyczyniły się w ostatnich dniach do silnego spadku notowań dolara. W poniedziałek notowania euro utrzymywały się powyżej 1,04 dolara — czyli na najwyższym poziomie od trzech lat. Silniejsze euro to przede wszystkim efekt zagrożenia wojną, gdyż w dalszym ciągu to gospodarka amerykańska znajduje się w lepszej kondycji niż europejska.

Co więcej, prognozy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych są znacznie lepsze niż np. dla Niemiec. Inwestorzy nie zwracali jednak na to uwagi skupując walutę europejską.

W poniedziałek handel miał raczej senny przebieg. Kurs euro do dolara pozostawał przez większą część dnia w przedziale 1,0410-1,0430. Po południu notowania euro nieco wzrosły i sięgnęły poziomu 1,0440. O godzinie 16.10 za euro płacono 1,0441 dolara.

Parytet euro do dolara powinien pozostawać w przedziale 1,0410-1,0460. W dalszym ciągu euro może podejmować próby dalszego wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Jurczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy