Eurogrupa zirytowana Tsiprasem, nie liczy na porozumienie w Rydze

Ministrowie finansów państw eurolandu nie kryją oburzenia po tym, jak premier Grecji Alexis Tsipras próbował obejść ich weto w sprawie pomocy finansowej negocjując bezpośrednio z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

- Żądam pilnego przedstawienia rezultatów – oświadczył minister finansów Austrii Hans Joerg Schelling przed rozpoczęciem spotkania eurogrupy w Rydze.  - W ostatnich dniach w mediach słychać było w ostatnich dniach: Tsipras mówi to, Tsipras myśli to... Widać więc, że rozmowy zostały przesunięte na poziom przywódców – dodał. 

Tsipras próbował obejść weto ministrów finansów eurolandu  na mniej niż 24 godziny przed spotkaniem eurogrupy w bezpośrednich rozmowach z kanclerz Niemiec i prezydentem Francji przy okazji szczytu Unii Europejskiej w sprawie imigracji.

- Rozmawiamy, rozmawiamy i nic z tego nie wynika. Czekamy na realne propozycje i realne dane. Czas się kończy – powiedział minister finansów Słowacji Peter Kazimir. - Nie mam prawie żadnych oczekiwań, co do dzisiejszego spotkania – dodał.  

Podobny pesymizm zaprezentował szef eurogrupy, minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem.

- Myślę, jest wśród nas wielkie poczucie pilnej potrzeby zawarcia porozumienia, ale musi zostać coś zrobione zanim zostanie podjęta decyzja – powiedział. - Rozmawiałem z kolegami z Aten i są zdeterminowani w sprawie osiągnięcia porozumienia, mają też świadomość kończącego się czasu – dodał.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eurogrupa zirytowana Tsiprasem, nie liczy na porozumienie w Rydze