Europa pozyskuje węgiel z zagranicy, aby wypełnić lukę pozostawioną przez Rosję

opublikowano: 05-07-2022, 11:04
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Starania europejskich państw, by zastąpić rosyjskie dostawy węgla surowcem pochodzącym z całego świata zwiększyły import do kluczowego węzła o ponad jedną trzecią, pomagając wypełnić poważnie uszczuplone zapasy – donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Według firmy Kpler węgiel dotarł do regionu Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam – ogromnego węzła transportowego dla energii i surowców – w pierwszej połowie tego roku, a import wzrósł o 35 proc. do 26,9 mln ton w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Dzięki temu zapasy węgla podwoiły się do prawie 6,6 mln ton z najniższego poziomu od ponad pięciu lat w pierwszym kwartale. Zapasy są teraz zbliżone do rekordowych poziomów z 2019 roku.

Dostawy gwałtownie przyspieszają, w czasie kiedy region stara się wypełnić luki powstałe po inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział Matthew Boyle, główny analityk ds. suchych ładunków masowych, gazu i LNG w Kpler Insight. W wypełnieniu braków pomaga węgiel z USA, Kolumbii i Australii – krajów, które produkują surowiec lepszej jakości lub tak zwany materiał o wysokiej wartości kalorycznej, który podczas spalania uwalnia więcej ciepła i energii.

Konkurencja o paliwo nasila się, ponieważ producenci energii w Azji i Europie starają się zabezpieczyć dodatkowe dostawy w obliczu kryzysu energetycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane