Europejski Bank Centralny naciska na Raiffeisena, by wycofał się z Rosji

opublikowano: 24-03-2023, 10:33
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski Bank Centralny wywiera nacisk na austriacki bank Raiffeisen, by zakończył swoją przynoszącą wysokie dochody działalność w Rosji. Pożyczkodawca został poproszony o przedstawienie planu wycofania się z największego kraju świata - ujawnił w piątek Reuters.

fot. Akos Stiller/Bloomberg

Raiffeisen nie jest zmuszany przez ECB do natychmiastowego opuszczenia Rosji. Powinien jednak przygotować plan dotyczący likwidacji swojej działalności, który miałby obejmować albo sprzedaż albo zamknięcie swoich rosyjskich oddziałów, jak dowiedział się Reuters od źródeł.

ECB obawia się wycofania Reiffeisena?

ECB nie potwierdził wprost tych informacji. “Prosiliśmy banki, aby nadal ściśle monitorowały swój biznes w Rosji, a w idealnym przypadku ograniczyły go i zlikwidowały na tyle, na ile to możliwe” - powiedział rzecznik instytucji dodając, że centralny bank podobnie postępował z innymi pożyczkodawcami od wybuchu wojny na Ukrainie.

Urzędnicy ECB niechętnie wywierają presję na Raiffeisena, by sprzedał swoje rosyjskie oddziały, ponieważ obawiają się finansowego uderzenia, jakie taki ruch mógłby wywołać.

Wtrącanie się zagranicy

Raiffeisen nie zamierza jednak przedstawić rzeczonego planu, wynika z informacji Reutersa. Niektórzy austriaccy urzędnicy mają widzieć w działaniach ECB nieuzasadnione wtrącanie się zagranicy.

Rzecznik pożyczkodawcy twierdzi, że bank rozważa różne opcje związane ze swoim funkcjonowaniem w Rosji, w tym “starannie nadzorowane wyjście” oraz “przyspiesza swoją ocenę” poprzez m.in. zmniejszanie udzielania kredytów w tym kraju.

Raiffeisen to obecnie najważniejszy zagraniczny bank w Rosji, który odpowiada za ok. jednej czwartej przelewów euro do tego kraju, jak napisał Reuters. Na początku lutego pożyczkodawca poinformował, że ponad połowa jego zysku za rok 2022 r. pochodziła z Rosji. Akcje Raiffeisena straciły 34 proc. wartości od wybuchu wojny na Ukrainie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Polecane