Europejskie spółki ofiarą niekorzystnych kursów walut

opublikowano: 16-05-2018, 13:49
aktualizacja: 16-05-2018, 13:51

Europejskie spółki odczuły negatywne skutki zmian kursów walutowych i zanotowały wolniejsze tempo poprawy wyników z powodu m.in. wyższych kosztów surowców.

58 proc. z 363 spółek z indeksu Stoxx Europe 600, które do poniedziałku przedstawiły raporty kwartalne, osiągnęło wyniki lepsze niż prognozowali analitycy, wyliczył JP Morgan. Rok temu odsetek ten wynosił 66 proc. dla wszystkich spółek z indeksu. Zysk na akcję wzrósł o 10 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszym kwartale 2017 roku rósł o 25 proc.

- Koszty surowców i skutki zmian kursów walutowych to dwa główne czynniki, z którymi walczą europejskie spółki – twierdzi Philippe Houchois, analityk Jefferies.

Euro umocniło się o ponad 15 proc. wobec dolara w ujęciu rocznym. Ropa i inne surowce zdrożały w pierwszym kwartale. Tempo wzrostu gospodarczego eurolandu spadło do 1,7 proc. w tym okresie, twierdzi Eurostat. 

Manish Kabra, strateg Merrill Lynch wskazuje, że pomimo przeciwności rośnie grupa szefów optymistycznie oceniając przyszłość ich spółek. Przeanalizował sprawozdania z 411 konferencji wynikowych w Europie w pierwszym kwartale. Doliczył się 372 wypowiedzi, w których zapowiedziano „lepsze” lub „mocniejsze” wyniki. Tylko na 124 wspomniano o „gorszych” lub „złych”.

Wskazał także, że większość spółek nie sygnalizuje jeszcze uwzględnienia w kosztach potencjalnej wojny handlowej.

- Nie skorygowali swoich prognoz – powiedział Kabra podkreślając, że powinny one w związku z tym być traktowane „ostrożnie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Europejskie spółki ofiarą niekorzystnych kursów walut