Czytasz dzięki

Europie Środkowej Uber Eats nie smakował

opublikowano: 05-05-2020, 16:33

Amerykański gigant wycofuje się z siedmiu państw m.in. Czech, Ukrainy i Rumunii. Biznes w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sprzedaje konkurentowi.

Za miesiąc, 4 czerwca mieszkańcy Czech, Ukrainy, Rumunii, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Hondurasu i Urugwaju nie będą już mieli możliwości korzystania z usługi Uber Eats. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ten biznes koncernu Uber przejdzie w ręce konkurencyjnej firmy Careem.

Zobacz więcej

fot. Adam Chełstowski

Powodem wycofania się amerykańskiej firmy z usług gastronomicznych w tych krajach nie jest jednak pandemia COVID-19. Jak informuje Uber chodzi o wynikają ze strategii, która zakłada, że firma chce być liderem lub wiceliderem krajowych rynków dostawy posiłków.

W Czechach Uber od początku swej działalności miał dużą konkurencję – pisze tamtejsze wydanie miesięcznika „Forbes”. Liderem tamtejszego rynku dostaw żywności jest czeska firma Dáme jídlo, ale z powodzeniem funkcjonują również fiński Wolt oraz taksówkarska korporacja Bolt. Uber Eats działał w Pradze, gdzie współpracował z około 500 restauracjami. Jeszcze pod koniec 2019 r. Tomáš Peťovský, szef firmy w Czechach planował dalszą ekspansję w Pradze, a także do innych czeskich miastach.

Uważał nawet, że pojawianie się w Czechach nowych graczy w tej branży świadczy o tym, że to rynek o dużym potencjale. Uznał również, że istnieje rynkowa potrzeba istnienia w Czechach większej liczby podmiotów świadczących tego typu usługi.

Wcześniej Uber wycofał się z usług dostawy żywności z Indii, gdzie ten segment swojej działalności odsprzedał lokalnemu konkurentowi, firmie Zomato.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane