Euvic inwestuje za granicą i w Polsce

opublikowano: 13-11-2018, 11:25

Euvic, który wycofał się z inwestycji w giełdowego Qumaka ma nowe pomysły na inwestycje. Podpisał list intencyjny ws. przejęciu części udziałów w szwedzkiej firmie PayGround AB. Do końca 2018 roku ma tez przejąc do 30 proc. udziałów polskiej firmie Edge One Solutions.

Szwedzka PayGround AB, z którą Euvic ma list intencyjny,   opracowała i wdrożyła na rodzimym rynku system umożliwiający rozliczenie podatku VAT od paczek nadawanych z Chin do Europy.

Lekcja z Qumaka
Lekcja z Qumaka
Wojciech Wolny, prezes Euvica, nie ma obecnie planów związanych z GPW/ Uważa jednak, że czas spędzony w radzie nadzorczej Qumaka był wartościową lekcją, dostarczył praktycznego doświadczenia z rynkiem kapitałowym oraz bezcennych kontaktów.
Marek Wiśniewski

Opracowane przez spółkę rozwiązanie jest obecnie wykorzystywane przez operatora pocztowego PostNord, która odpowiada w Szwecji za proces rozliczania podatku VAT od coraz liczniejszych paczek z Chin. Jest to pierwsze tego typu skuteczne rozwiązanie w Unii Europejskiej. Spółka liczy, że rozwiązanie to przyjmie się również w innych krajach członkowskich. 

Euvic nie tylko stanei się udziałowcem spólki, żale także planuje wspólną budowę zespołu technicznego, który będzie odpowiadał m.in. za integrację rozwiązania z różnymi systemami IT. Euvic ma już doświadczenie w tej dziedzinie, między innymi dzięki współpracy grupy z Pocztą Polską.  Bonair z grupy Euvica wdrożył na Poczcie system ERP, zaś Euvic odpowiada za outsourcing wydruku.

Euvic przed końcem 2018 roku planuej też nabyć do 30 proc. udziałów dotyczy Edge One Solutions. Firma ta prowadzi działalność w zakresie outsourcingu IT, a także jest założycielem inkubatora dla startupów - EduLab.

- Wierzymy, że dzięki tej inwestycji, grupa Euvic w 2019 roku nie tylko urośnie o 400 programistów, ale zacznie też budować wartość przez budowę własności intelektualnej  - mówi Wojciech Kosiński, wiceprezes i udziałowiec Euvic.

Ostatnie inwestycje Euvic koncentrowały się na obszarze infrastruktury IT. W grudniu 2016 roku spółka nabyła od Enterprise Investors firmę IT Works, a następnie za pośrednictwem IT Works przejęła Omnitec. Dodatkowo działania Euvic koncentrowały się na budowie Euvic Services oraz próbie przejęcia giełdowej spółki Qumak.  Euvic qwycował się z inwestycji w Qumak m.in. w związku ze względu na fakt, iż  Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że transakcja w opracowanym kształcie nie jest neutralna podatkowo i powinna zostać obciążona podwójnym opodatkowaniem, co w praktyce obciążyłoby wspólników Euvic niemal 38 mln złotych podatku dochodowego.

Planowane inwestycje Euvic zrealizuje z własnych środków, w najbliższym czasie nie planuje też wracać do pomysłu debiutu na GPW.

.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane