Fala optymizmu przeszła przez światowe parkiety

Wojciech Dembiński
opublikowano: 21-06-2000, 00:00

Fala optymizmu przeszła przez światowe parkiety

Po raz pierwszy od połowy kwietnia indeks spółek zaawansowanej technologii Nasdaq zamknął się w pobliżu 4 tys. punktów. Poniedziałkowy wzrost o ponad 3,5 proc. oraz nadzieja na pozostawienie w spokoju przez Komitet Otwartego Rynku Fed stóp procentowych, pozwalał wierzyć, że we wtorek indeks przekroczy 4 tys. pkt. W ślad za wzrostami w Ameryce (poniedziałkowa sesja na Wall Street nie była tak przepełniona entuzjazmem jak na Nasdaq, ale i tak Dow Jones wzrósł o 1,05 proc.) podążyły we wtorek giełdy po drugiej stronie Oceanu Spokojnego.

TOKIJSKI Nikkei wzrósł o 1,91 proc., a prym wiodły spółki zaawansowane technologicznie Fujitsu i Softbank. Jeszcze więcej, bo o 3,96 proc. wzrósł indeks koreańskiej giełdy KOSPI, a największy udział w tym miał Samsung - 6,6 proc.

NA URUCHOMIONYM w tym tygodniu japońskim rynku Nasdaq Japan drugi dzień handlu upłynął pod znakiem dużej chwiejności kursów. Notowania jednego z emitentów zniżkowały wczoraj o ponad 14 proc., z kolei innego wystrzeliły w górę o 33 proc. Giełda w Hongkongu straciła w porównaniu z poprzednim zamknięciem 1,1 proc., co związane było z realizacją zysków, nie tylko giełdowych, ale i na rynku nieruchomości.

POPRAWA koniunktury w Stanach Zjednoczonych wywołała falę optymizmu na giełdach w Europie, gdzie dzięki informacjom o połączeniu Vivendi z Seagramem oraz firm medialnych — francuskiej Publicis z brytyjską Saatchi - w pierwszej kolejności rosły notowania firm TMT.

SESJE w Stanach Zjednoczonych miały rozpocząć się niewielkimi wzrostami indeksów zainicjowanymi wzrostem notowań spółek technologicznych. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w tradycyjnych sektorach gospodarki miały okazać się wrażliwsze na podany tego dnia olbrzymi deficyt handlowy USA. Zgodnie z oczekiwaniami indeks Dow Jones otworzył się z blisko 0,5-proc. stratą. Notowania na Nasdaq rozpoczęły się przeciętnym wzrostem cen akcji o ponad 0,6 proc. Pogłębienie spadków na Wall Street do poniżej 1 proc. spowodowało utrwalenie dobrych nastrojów w Europie, gdzie indeksy ważniejszych rynków około godziny 16.00 pokazywały zyski sięgające od 0,3 do 1,1 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Polecane