FAO: Wirus ptasiej grypy nadal rozprzestrzenia się po świecie

Polska Agencja Prasowa SA
21-08-2006, 17:15

Wirus ptasiej grypy H5N1 nadal się rozprzestrzenia w Azji, Europie i Afryce. Jego obecność stwierdzono już w 55 państwach, czyli w 10 więcej niż w kwietniu - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Wirus ptasiej grypy H5N1 nadal się rozprzestrzenia w Azji, Europie i Afryce. Jego obecność stwierdzono już w 55 państwach, czyli w 10 więcej niż w kwietniu - poinformowała w poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

FAO zwraca natomiast uwagę, że dzięki środkom bezpieczeństwa na fermach spowolniło się tempo zakażeń u drobiu.

Organizacja apeluje o wzmocnienie służb weterynaryjnych i laboratoriów w najbiedniejszych państwach. "Nie liczymy na wytępienie wirusa H5N1 w rezerwatach dzikich ptaków, ale możemy go powstrzymać i w pełni opanować w sektorze drobiu hodowlanego, co jest najlepszą gwarancją tego, że wirus nie zmutuje w odmianę łatwo przenoszącą się na ludzi" - podkreślił główny weterynarz FAO Joseph Domenech.

Od 2002 r. wirus zabił 140 osób, przy czym 41 w 2005 r. i 63 od początku bieżącego roku - wynika z bilansu FAO. W tym czasie 220 mln ptaków zdechło lub zostało wybitych z powodu zakażenia.

Wśród europejskich regionów "wysokiego ryzyka" są południowe Bałkany i Kaukaz. Dla produkcji drobiu w tym regionie, gdzie odpoczywają migrujące ptaki, "charakterystyczne są przede wszystkim hodowle wiejskie i rodzinne, w których w małym stopniu przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i rzadko przeprowadza się rygorystyczne inspekcje".

W Azji wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się w Indonezji, gdzie zmarło już na tę chorobę 45 osób, w Tajlandii i Laosie. W Afryce najbardziej dotknięte są Wybrzeże Kości Słoniowej i Nigeria.

FAO podkreśla, że skoordynowana na szczeblach lokalnych, regionalnych i międzynarodowych walka z ptasią grypą wymaga "długoterminowego finansowania". Organizacja, która jest agendą ONZ, dostała dotąd 67,6 mln dolarów na walkę z tą epidemią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / FAO: Wirus ptasiej grypy nadal rozprzestrzenia się po świecie