Fed bada Deutsche Bank ws. afery Danske Bank

opublikowano: 23-01-2019, 10:27

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) bada, w jaki sposób Deutsche Bank obsługiwał miliardy dolarów w podejrzanych transakcjach z wiodącym duńskim kredytodawcą Danske Bank, donosi Bloombergo powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą.

Duńska instytucja finansowa jest niechlubnym bohaterem afery, która już określana jest jednym z największych w historii skandali, związanych z praniem pieniędzy.

Deutsche Bank
Zobacz więcej

Deutsche Bank fot. Bloomberg

Analiza Fed jest na wczesnym etapie. Sprawdzane jest, czy operacje Deutsche Bank przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych odpowiednio monitorowały fundusze z estońskiego oddziału Danske Bank. 

Danske, który wykorzystywał tzw. banki korespondentów, takie jak Deutsche Bank do przenoszenia pieniędzy za granicę, przyznał, że gros z około 230 mld USD, jakie przepłynęły przez maleńką estońską placówkę Danske, mogło być brudne.

Deutsche Bank poinformował w środę, że nie jest prowadzone żadne śledztwo przez Fed, ale niemiecka instytucja otrzymała kilka próśb o informacje od organów regulacyjnych i organów ścigania na całym świecie.

Danske wykorzystywał globalną obecność Deutsche Bank, Bank of America Corp. i JPMorgan Chase & Co. w celu obsługi konwersji walut obcych na dolary amerykańskie w imieniu swoich klientów od 2007 r. do 2015 r. W listopadzie Bloomberg poinformował, że Deutsche Bank skontaktował się z Amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i przypuszczalnie przeprowadził większość badanych transakcji. 

W reakcji na powyższą informacje wycena akcji Deutsche Banku podczas środowej sesji na giełdzie we Frankfurcie spada o ponad 1 proc. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy