Czytasz dzięki

Fed z Atlanty szacuje spadek PKB w II kw. o ponad połowę

opublikowano: 02-06-2020, 17:40

Według Banku Rezerw Federalnych w Atlancie, aktywność amerykańskiej gospodarki w drugim kwartale 2020 r. zmniejszy się o ponad połowę.

 Według zaprezentowanej we wtorek prognozy GDPNow, PKB największej na świecie gospodarki odnotuje spadek rzędu  52,8 proc. w ujęciu annualizowanym*. Projekcja uwzględnia poniedziałkowe dane wskazujące, że produkcja nadal mocno spada i będzie obciążać inwestycje i konsumpcję. 

Zobacz więcej

USA, flagi

ARC

Fed z Atlanty oczekuje, że wydatki konsumpcyjne, które stanowią 68 proc. produktu krajowego brutto zmniejszą się o 58,1 proc. w okresie od kwietnia do czerwca. Przewiduje również, że prywatne inwestycje krajowe brutto, które odpowiadają za 17 proc. PKB, spadną aż o 62,6 proc.

Odczyt GDPNow podlega regularnym weryfikacjom i generalnie staje się coraz dokładniejszy wraz ze zbliżaniem się do końca kwartału, czyli w tym przypadku 30 czerwca. 

Tymczasem prognoza nowojorskiego oddziału Fed, która była ostatnio aktualizowana przed poniedziałkowym odczytem wskaźnika ISM (tylko 43,1 proc. firm odnotowało ekspansję w maju) zakładała spadek PKB w II kwartale na 35,5 proc. Z kolei w ankiecie CNBC Rapid Update prowadzonej cyklicznie wśród wiodących ekonomistów mediana spadła do -38 proc.

Oczekuje się, że piątkowy raport o zatrudnieniu poza rolnictwem pokaże, że kolejne 8,3 mln Amerykanów straciło pracę w kwietniu, podnosząc stopę bezrobocia do 19,5% proc.

* w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane