Feldstein: podwyżka stóp zahamuje gospodarkę i zabije hossę

opublikowano: 19-10-2018, 11:54

Martin Feldstein, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvard krytykuje politykę pieniężną prowadzoną przez amerykańską Rezerwę Federalną (Fed). Uważa, że plany związane z kontynuacją wzrostu stóp procentowych ostatecznie zahamują wzrost gospodarczy i zabiją hossę panująca na rynkach.

Martwi mnie nie to, co się teraz dzieje, ale co się stanie, gdy wzrosną długoterminowe stopy procentowe - powiedział ekonomista w wywiadzie dla Fox Business Network, .

Martin Feldstein
Zobacz więcej

Martin Feldstein fot. Bloomberg

Zabiją wzrost, zabiją rynek – dodał Feldstein.

W jego opinii strategia banku centralnego jest zbyt spóźniona. Twierdzi, że Fed powinien zacząć podnosić stopy procentowe ... trzy lata temu.

Uruchomiliśmy dekadę ujemnych stawek realnych i to stawia nas w złym położeniu – ocenia przewodniczący i dyrektor generalny Narodowego Biura Badań Ekonomicznych.

Feldstein, który w latach 1982-84 był przewodniczącym Zespołu Doradców Ekonomicznych i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Ronalda Reagana sugeruje by Fed stopniowo podnosił stopy procentowe, ponieważ kiedy gospodarka jest w odwrocie, władze monetarne nie mają "amunicji".

Jego opinię podzielają też niektórzy urzędnicy banku centralnego, stojąc w opozycji do oficjalnej strategii Fed.

Prezes Fed w St. Louis, James Bullard, powiedział w czwartek, że obecna ścieżka polityki pieniężnej Fed zwiększy ryzyko recesji w gospodarce, w której i niedawny, nieoczekiwanie silny wzrost może zacząć spadać.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Newsmax

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu