FESE: GPW z największym procentowym wzrostem obrotów akcjami w 2020 r.

  • PAP
opublikowano: 15-02-2021, 12:55

Według danych Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zanotowała największy procentowy wzrost obrotów akcjami w 2020 r. – o 56,1 proc. w porównaniu z 2019 r. - podała w poniedziałek GPW.

Robert Gardzinski / Forum

Giełda poinformowała też, że zajęła drugie miejsce w zestawieniu FESE jeśli chodzi o zmianę kapitalizacji krajowych spółek - w walucie lokalnej. Według GPW, w dużej mierze było to zasługą historycznego debiutu Allegro – drugiego największego debiutu wśród europejskich IPO.

Według GPW, uplasowała się ona na drugim i trzecim miejscu jeśli chodzi odpowiednio o obrotowość portfeli na koniec 2020 r.oraz wartość ofert pierwotnych w ubiegłym roku.

„Jesteśmy najszybciej rosnącą giełdą w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o obroty” - powiedział prezes GPW Marek Dietl w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Dietl ocenił, że „trudny 2020 rok okazał się dla Giełdy niezwykle udany”. „Wskoczyliśmy również na +pudło+ pod względem wskaźnika obrotowości portfeli - jesteśmy drugą najbardziej płynną giełdą, zaraz za Deutsche Boerse. Z kolei trzecie miejsce zajęliśmy w zestawieniu giełd europejskich pod kątem wartości ofert pierwotnych w 2020 r. Wyprzedziły nas tylko giełdy Euronext i Nasdaq Nordics & Baltics” – wskazał Dietl.

GPW przypomniała też, że w ostatnich tygodniach tekst prezesa Dietla poświęcony potencjałowi wzrostu naszego regionu został przedrukowany w kilkunastu prasowych i internetowych tytułach na całym świecie, m.in. we Francji, na Cyprze, w Malezji, Indonezji czy Katarze.

Dietl w tekście tym stwierdza, że GPW, jako jeden z 25 najbardziej rozwiniętych rynków na świecie, powinna odgrywać główną rolę w promowaniu i wspieraniu rozwoju regionu. Napisał tam też, że wysoka wycena, obecność zagranicznych funduszy technologicznych wśród inwestorów i utrzymująca się płynność w obrocie akcjami tylko potwierdzają, że GPW jest rynkiem rozwiniętym w pełnym tego słowa znaczeniu.

Warszawska giełda oferuje dostęp do szerokiego, zróżnicowanego kapitału inwestorskiego po kosztach zdecydowanie niższych niż te, które należałoby ponieść przy debiucie na dużych, zagranicznych rynkach giełdowych - wskazał też w tekście prezes GPW.

„Polski parkiet przyciąga nie tylko inwestorów indywidualnych, ale zauważamy również wzrost zainteresowania GPW wśród mediów zagranicznych oraz zagranicznych funduszy inwestycyjnych i instytucji” – uważa doradca zarządu GPW Przemysław Gerschmann. Jak dodaje, to budujące, ponieważ oznacza, że „obraliśmy dobry kierunek a praktyki, które czerpiemy z rynków bardziej rozwiniętych i dojrzałych dobrze przyjmują się także na naszym rynku”.

GPW przypomniała, że w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europy Centralnej” realizowanego wspólnie z Instytutem Nowych Mediów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową swoje teksty opublikowali również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Ángel Gurría oraz uznani międzynarodowi ekonomiści i eksperci, m.in. prof. Timo Baas i Branko Milanović.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane