Fidelity: Wśród obligacji lepiej wybierać te bezpieczniejsze

opublikowano: 15-12-2017, 22:36
aktualizacja: 16-12-2017, 03:18

W 2018 r. inwestujący na globalnych rynkach obligacji powinni unikać ryzykownych inwestycji, uważają specjaliści towarzystwa Fidelity.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

2017 r. stał pod znakiem dobrej koniunktury na globalnych rynkach obligacji. Rentowności obligacji z rynków bazowych kończą rok na pułapach podobnych, jak go zaczynały, a hossa panowała na rynku obligacji wysokodochodowych (tzw. obligacji śmieciowych) – średnie rentowności spadły tam z o blisko 1 punkt procentowy, do 4,75 proc. Zdaniem zarządzających towarzystwa Fidelity rentowności obligacji rządowych najważniejszych krajów w przyszłym roku nieznacznie wzrosną, jednak ich zwyżki hamować będą czynniki strukturalne – wysoki poziom zadłużenia na świecie oraz starzenie się społeczeństw. Tymczasem papiery emitentów o wysokim ryzyku są zagrożone przeceną.

„Obligacje korporacyjne mają szansę kontynuować dobre zachowanie z 2017 r., jednak wyceny w niektórych segmentach rynku wyglądają na wygórowane, a dotyczy to zwłaszcza obligacji wysokodochodowych. To nie jest czas, by gonić za wysokimi rentownościami” – zauważa Ian Spreadbury, zarządzający funduszami obligacji.

Wobec zmniejszenia się w ostatnim czasie różnic w rentownościach między obligacjami wysokodochodowymi a papierami emitentów o ratingach inwestycyjnych lepiej wybierać te drugie, z racji niższego ryzyka, radzą specjaliści Fidelity. Cykl w światowej gospodarce wszedł w późne stadium, więc lepiej unikać mało płynnych inwestycji oraz zabezpieczać portfele. Dużo bardziej atrakcyjne od papierów wysokodochodowych są obligacje z rynków wschodzących. Przy rentownościach podobnych do obligacji wysokodochodowych charakteryzują się znacznie niższym ryzykiem.

W ciągu ostatniego roku oferowane przez krajowe towarzystwa globalne fundusze obligacji korporacyjnych przyniosły stopy zwrotu od -0,2 do 5,7 proc., uniwersalne fundusze obligacji  od -3,8 do 5,7 proc. Fundusze obligacji wysokodochodowych dały zarobić od 1,5 proc. do 5,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu