Film z tekstu w 16 sekund? Meta prezentuje Movie Gen

Oskar NawalanyOskar Nawalany
opublikowano: 2024-10-04 16:22

Firma Meta Platforms, właściciel Facebooka, wprowadziła nowe narzędzie sztucznej inteligencji zdolne do generowania lub edytowania wideo na podstawie prostych poleceń tekstowych. Krok ten zwiększa konkurencję z rywalami takimi jak OpenAI i Google w wyścigu o najbardziej zaawansowaną technologię AI na świecie – podaje agencja Bloomberg.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Nowy produkt Meta, nazwany Movie Gen, pozwala na tworzenie nowych filmów trwających do 16 sekund na podstawie opisu tekstowego. Może również generować dźwięk do filmów, edytować istniejące wideo lub przekształcić zdjęcie w spersonalizowany film z udziałem prawdziwej osoby.

Obecnie Movie Gen jest dostępny jedynie dla wybranych pracowników firmy i kilku zewnętrznych partnerów, w tym filmowców. Meta — będąca także właścicielem Instagrama, WhatsAppa i Messengera — planuje jednak w przyszłym roku zintegrować to narzędzie ze swoimi aplikacjami.

Kierownictwo firmy nadal debatuje nad najlepszym sposobem wdrożenia tej funkcji, ale celem jest zachęcenie większej liczby osób do tworzenia lub edycji postów wideo, jak przekazał Connor Hayes, wiceprezes Meta ds. produktów generatywnej AI.

Movie Gen jest częścią szerszej inicjatywy firmy w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji, która wykorzystuje ogromne ilości danych do szkolenia narzędzi zdolnych do automatycznego tworzenia nowego tekstu, dźwięku czy wideo. Meta zainwestowała miliardy dolarów w ostatnich latach w technologię AI i już wprowadziła chatbota o nazwie Meta AI do większości swoich aplikacji, który może odpowiadać na pytania użytkowników lub prowadzić z nimi rozmowy.

Meta jest jedną z wielu dużych firm technologicznych skupiających się na modelach AI generujących wideo, które są bardziej skomplikowane i kosztowne w budowie niż te generujące tekst. OpenAI, wspierane przez Microsoft, posiada własne narzędzie do generowania wideo o nazwie Sora, które zadebiutowało na początku tego roku i może tworzyć filmy trwające do minuty, choć technologia ta nie jest jeszcze dostępna publicznie. DeepMind, spółka zależna Alphabet (właściciela Google), również wprowadziła w tym roku narzędzie do generowania wideo o nazwie Veo.