Finlandia rozważa budowę „łącznika” gazowego z Estonią

(Marek Druś)
opublikowano: 30-12-2005, 16:29

Fińskie i estońskie firmy pracują nad projektem budowy gazociągu po dnie Bałtyku. – Inicjatywa wyszła od Finlandii, która jest zainteresowana dotarciem przez terytorium Estonii do podziemnych zbiorników gazu m.in. na Łotwie – powiedział Raul Kotov, dyrektor ds. sprzedaży estońskiego Eesti Gas.

Fińskie i estońskie firmy pracują nad projektem budowy gazociągu po dnie Bałtyku. – Inicjatywa wyszła od Finlandii, która jest zainteresowana dotarciem przez terytorium Estonii do podziemnych zbiorników gazu m.in. na Łotwie – powiedział Raul Kotov, dyrektor ds. sprzedaży estońskiego Eesti Gas.

Realizacja projektu, nazwanego Balticconnector, ma kosztować 100 mln EUR. Gazociąg ma biec z fińskiego Turku do estońskiego Paldiski. Dzięki temu fiński Gasum otrzyma możliwość składowania gazu w zbiornikach podziemnych w Incukalns na Łotwie i korzystania z niego w okresie największego popytu, tak jak robi to obecnie Estonia. Gaz nadal będzie pochodził z Rosji. Estonia i Łotwa uzyskają jednak dzięki temu status krajów tranzytowych.

Finlandia wyraziła zainteresowanie udziałem w projekcie budowy Gazociągu Północnego. Przedstawiciele rządu Estonii powiedzieli, że budowa „łącznika” z Finlandią zmniejsza w pewnym stopniu jego negatywne skutki.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane