Firm nie można pozbawiać prawa do odwołania od decyzji

Jackowska Iwona
opublikowano: 11-03-2018, 22:00

Postępowanie w jednej instancji w sprawach o naruszenie ochrony danych będzie sprzeczne z kodeksem — uważa ZPP.

Przedstawiciele środowiska biznesu postulują wprowadzenie dwuinstancyjnego postępowania przed prezesem przyszłego Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wyraża niepokój związany z podtrzymaniem przez resort cyfryzacji — autora projektu przyszłej nowej polskiej ustawy — koncepcji jednoinstancyjności w sprawach dotyczących przestrzegania nowych rygorów ochrony takich danych. Już 25 maja tego roku we wszystkich krajach Wspólnoty zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie w sprawie ochrony danych osobowych, które przewiduje kary za naruszenie nowych przepisów. Do ich nakładania będzie uprawniony prezes UODO. „Warto zwrócić uwagę na ich wysokość — kara może sięgać nawet 20 mln EUR, a w przypadkuprzedsiębiorstw nawet 4 proc. całkowitego rocznego obrotu. Nałożenie na zdecydowaną większość polskich przedsiębiorców grzywny sięgającej górnej granicy skutkowałoby de facto bankructwem” — czytamy w stanowisku ZPP. Związek krytykuje pomysł, podkreślając, że jest on odstępstwem od zasady dwuinstancyjności w postępowania administracyjnym. Przypomina, że również z Konstytucji RP płynie prawo każdej ze stron do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji.

„Pozbawienie przedsiębiorców możliwości odwołania od tej decyzji, a zatem zrezygnowanie z merytorycznej kontroli rozstrzygnięć wydawanych przez prezesa, wydaje się być całkowicie nieuzasadnione. Tłumaczenie takiego rozwiązania dbałością o ekonomikę postępowania jest zdecydowanie niewystarczające” — ocenia ZPP.

Eksperci związku podkreślają, że w aktualnym brzmieniu projektowanej ustawy administratorom danych przyznaje się tylko możliwość zaskarżenia decyzji prezesa UODO do sądu, przy czym sprawy nie są ponownie badane pod kątem merytorycznym — sprawdzana jest jedynie formalna ścieżka wydania decyzji i jej zgodność z przepisami. „W konsekwencji stopień ochrony przedsiębiorców przed błędami, pomyłkami, a potencjalnie również nadinterpretowaniem nowych przepisów przez prezesa urzędu, uważamy za całkowicie niewystarczający i apelujemy ponownie o wprowadzenie możliwości merytorycznego odwołania od jego decyzji” — postuluje ZPP. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jackowska Iwona

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firm nie można pozbawiać prawa do odwołania od decyzji