Firma z USA weszła w polską inwestycję

Metropolitan Investment, które chce budować luksusowe domy seniora za oceanem, przekonało do sojuszu amerykański fundusz private equity

W 2018 r. firma Metropolitan Investment (MI) postawiła pierwsze kroki na amerykańskim rynku. Założyła spółkę MI Senior Living (MISL), która zamierza budować luksusowe domy seniora w USA i zarządzać nimi. Pierwszy, ze 124 apartamentami, ma powstać w miejscowości Tequesta na Florydzie, o czym w marcu informował „PB”. Do inwestycji, której wartość Robert Jaś, współzałożyciel MI i prezes MISL, szacuje na 47-51 mln USD, spółka przekonała lokalnego partnera — dołoży do przedsięwzięcia 7,2 mln USD. To firma private equity, Royal Ascot Partners (RAP), inwestująca w małe i średnie przedsiębiorstwa z różnych branż.

ROZPOZNAWALNY SZYLD:
ROZPOZNAWALNY SZYLD:
Lawrence Landry, Robert Jaś i Todd Lazenby połączyli siły i zamierzają stać się silną marką budującą ośrodki dla seniorów w USA
Fot. ARC

— Europejskie dokonania nawet najbardziej doświadczonej spółki nie imponują w USA tak, jak te zdobyte w Stanach Zjednoczonych. Uznaliśmy, że najszybszą drogą do zbudowania silnej i rozpoznawalnej marki za oceanem będzie joint venture — zdradza prezes MI Senior Living.

To kolejny amerykański partner MI, na poziomie zarządzania obiektami współpracowała dotąd z AgeWell Living, która wniosła know-how w senioralny biznes. Joint venture zmieniło strukturę udziałowąw spółce MI Senior Living: Metropolitan Investement ma 42,5 proc., RAP 42,5 proc., a AgeWell Living 15 proc. MI zależało na współpracy z amerykańskimi firmami, bo ma ambitne plany wobec tego rynku.

— Chcemy stworzyć portfel minimum 20 domów seniora. Dążymy do tego, aby być rozpoznawalną marką w USA. Ma nam w tym pomóc tworzenie silnych partnerstw i elegancki, wyróżniający się w Ameryce design. Strukturalnie nasz portfel będzie składać się w 50 proc. z projektów ustabilizowanych, czyli takich, które od początku zapewnią przypływ gotówki, 25 proc. będą stanowić obiekty w budowie, pozostałe 25 proc. to projekty z problemami, do których wyślemy naszego operatora, by wyprowadził inwestycje na ścieżkę wzrostu — tłumaczy Robert Jaś.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

MISL, które — podobnie jak spółka matka — oferuje udział w przedsięwzięciach inwestorom indywidalnym, szuka chętnych w Polsce i USA. Zachęca ich sprzyjającą demografią.

— Około 5,5 mln mieszkańców w USA skończyło 85 lat. Do końca 2030 r. liczba ta powinna sięgnąć 11 mln, co będzie stanowić 2,3 proc. całej populacji. W 2050 r. co piąty Amerykanin będzie w wieku postprodukcyjnym. Wpłynie to na wzrost popytu na usługi z sektora senioralnego — przewiduje Robert Jaś.

W Polsce rynek senioralny dopiero raczkuje, MI chce jednak rozpocząć podobne inwestycje u nas w ciągu pięciu lat.

OKIEM EKSPERTA

Seniorzy mają przyszłość

MARTA JUREK, menedżer w dziale doradztwa nieruchomościowego Deloitte'a

W Polsce budownictwo senioralne stawia dopiero pierwsze kroki. Oparte jest w dużej mierze na kontraktach z NFZ i skierowane przede wszystkim do tych osób starszych, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, wymagając stałej opieki medycznej. Należy się jednak spodziewać, że sytuacja ulegnie zmianie w perspektywie najbliższych 10-15 lat. Według danych GUS w 2035 r. osoby powyżej 60. roku życia będą stanowić 31 proc. społeczeństwa, a w 2050 r. — aż 40 proc. Biorąc pod uwagę wzrastającą zamożność społeczeństwa, wzrost płac oraz mobilność młodszych pokoleń, starsze osoby będą wymagały wsparcia nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale również w zakresie innych potrzeb społecznych. Duży potencjał w obszarze takich nieruchomości mają miasta regionalne, zwłaszcza Warszawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane