Firmom należy się zwrot VAT od biurowców

opublikowano: 19-12-2018, 22:00

Organy skarbowe powinny wycofać decyzje odmawiające przedsiębiorcom zwrotu VAT od sprzedaży nieruchomości komercyjnych — twierdzą eksperci

18 września 2018 r. „PB” opisał kolejny przypadek porażki fiskusa w sądach z firmą o zwrot podatku VAT (42 mln zł) od transakcji sprzedaży nieruchomości komercyjnej. W dniu publikacji artykułu Ministerstwo Finansów (MF) poinformowało, że rozpoczęło konsultacje w sprawie wyjaśnienia opodatkowania sprzedaży biurowców, centrów handlowych, magazynów itp. „Uwzględniając postulaty podmiotów działających w sektorze nieruchomości komercyjnych, w celu ochrony uczciwych podatników, MF rozważa opracowanie zbioru zasad, na podstawie których podatnicy mogliby dokonywać określenia, czy w danej sytuacji zbycie nieruchomości komercyjnej stanowi zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, oraz dokonywać należytego sposobu opodatkowania transakcji” — napisało 18 września MF w dokumencie informującym o rozpoczęciu konsultacji w tej sprawie.

Zobacz więcej

Filip Świtała

Marek Wiśniewski

Obietnicę spełniło i właśnie opublikowało objaśnienia podatkowe, wskazując, że sprzedaż nieruchomości komercyjnych stanowi zbycie nieruchomości, a więc są to transakcje opodatkowane VAT, czyli sprzedającym przysługuje zwrot podatku.

— Objaśnienia MF są jasno i precyzyjnie napisane. Stanowią dobry ruch w stronę odbudowania pewności obrotu budynkami biurowymi, obiektami handlowymi czy magazynowymi. Liczę, że to uspokoi trochę sytuację — mówi Paweł Toński, szef zespołu podatkowego ds. nieruchomości komercyjnych w Crido (firma doradztwa podatkowego ma na swoim koncie wygrane procesy ze skarbówką w tych sprawach).

Źródło sporów

Niejasne kwalifikowanie sprzedaży biurowców czy centrów handlowych dla celów podatkowych jest źródłem problemów i sporów sądowych. Jeżeli taka transakcja zostanie uznana za sprzedaż nieruchomości, to jest opodatkowana VAT, a więc sprzedawca ma prawo do jego odliczenia. Jeżeli zaś będzie traktowana jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, VAT transakcji nie obejmuje. Gigantyczny problem deweloperów i firm sprzedających nieruchomości komercyjne polega na tym, że przez lata fiskus najpierw wydawał indywidualne interpretacje podatkowe, które potwierdzały, że transakcje obejmuje podatek VAT, a później zmienił zdanie i domagał się od firm jego zwrotu. Spory idą w dziesiątki, a nawet setki milionów złotych. Wiele procesów wygrywają firmy, jednak organy skarbowe idą w zaparte. Brak pewności skutkuje wstrzymywaniem transakcji, a budżet państwa naraża na potężne wydatki z tytułu odsetek za zwłokę w zwrocie VAT.

Wykładnia resortu

W objaśnieniach MF stwierdza, że „co do zasady, dostawa nieruchomości komercyjnych stanowi dostawę towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W wyjątkowych okolicznościach może zostać uznana za czynność niepodlegającą opodatkowaniu”. W dokumencie wskazane są przesłanki obu sytuacji. Paweł Toński podkreśla, że przyszłość nie jest jednak tak oczywista.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Pozostaje jeszcze kwestia rozpoczętych spraw i setek milionów nieoddanego VAT. Sprawy są na różnych etapach. W jednych organy skarbowe nadal prowadzą kontrole, inne są na etapie sądowym, w których zapadły już pierwsze pozytywne dla podatników wyroki, jednak fiskus kontynuuje spory. Jeżeli się nie wycofa, to po przegranych procesach sądowych będzie musiał oddać wielomilionowe odsetki, co sfinansuje budżet państwa, czyli wszyscy podatnicy. Liczę na to, że opierając się na objaśnieniach MF wycofa skargi, dzięki czemu zaoszczędzi wydatków budżetowi państwa, a przedsiębiorcom kolejnych lat niepewności — mówi ekspert Crido. Podobnie uważają inni prawnicy.

— W związku z wydaniem tych objaśnień nie istnieje prawny wymóg wycofania się przez organa skarbowe z decyzji z nimi sprzecznych, niemniej powinny one wziąć je pod uwagę przy istniejących sporach. W przypadku decyzji ostatecznych, w których rozstrzygnięto odmiennie niż w objaśnieniach, teoretycznie w niektórych przypadkach istnieje możliwość ich zmiany, jeśli przemawia za tym ważny interes publiczny lub podatnika — mówi Łukasz Kupryjańczyk, doradca podatkowy, wspólnik Thedy & Partners.

Wartość objaśnień podkreśla też Przemysław Kucharski, adwokat, partnerzarządzający w kancelarii doradczej Kucharski & Partners.

— Wydanie tych objaśnień należy ocenić bardzo pozytywnie z perspektywy praktyki obrotu nieruchomościami. Stanowią cenną inicjatywę ujednolicenia stosowania prawa przez organy podatkowe, jednak nie rozwiązują one finalnie problemu. Wierzymy, że MF i organa podatkowe nie poprzestaną na objaśnieniach ale wrócą do prawidłowej praktyki stosowania prawa w omawianym zakresie — mówi Przemysław Kucharski.

Sprawdź program "Controlling Finansowy 2019", 19 lutego 2019 r., Warszawa >>

Odzyskasz VAT

Przykłady transakcji, w których sprzedaż nieruchomości komercyjnej obejmuje VAT

  • Sprzedawca prowadzący głównie działalność deweloperską wybudował nieruchomość. Sprzedaje ją nabywcy, który prowadzi działalność polegającą na wynajmie nieruchomości.
  • Przedmiotem transakcji jest wynajmowana nieruchomość, przy czym kupującym jest dotychczasowy jej najemca prowadzący w niej działalność, która nie podlega podnajmie tej nieruchomości innym.
  • Przedmiotem transakcji jest nieruchomość, która następnie ma być przez nabywcę oddana sprzedającemu w leasing.
  • Sprzedawca jest właścicielem pawilonu z lokalami usługowymi. Nabywca wyburzy pawilon i wybuduje halę magazynową dla potrzeb hurtowej sprzedaży artykułów spożywczych. Przed transakcją nabywca wystapił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Źródło: Objaśnienia MF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy