Firmy leasingowe pożyczą na sprzęt medyczny

opublikowano: 14-05-2012, 00:00

Finansowanie Leasingodawcy coraz chętniej oferują lekarzom atrakcyjne warunki finansowania. Dylematem może być wybór leasingu albo pożyczki

Właściciele gabinetów lekarskich i przychodni mogą liczyć na atrakcyjne warunki finansowania nie tylko w bankach. O przedstawicieli jednego z najbardziej dochodowych zawodów zabiegają również firmy leasingowe, które do finansowania sprzętu medycznego zachęcają uproszczonymi procedurami. Do wyboru są leasing finansowy, operacyjny albo pożyczka.

Minimum formalności

— Przedstawiciele branży medycznej to nasi bardzo dobrzy klienci i dlatego podchodzimy do nich indywidualnie. Lekarzom udostępniamy m.in. uproszczone procedury, dzięki którym nie muszą zmagać się z uciążliwymi formalnościami — tłumaczy Piotr Klimczak, odpowiedzialny w BZ WBK Finanse & Leasing za segment usług dla branży medycznej.

Dodaje, że finansowanie może zostać udzielone jedynie na podstawie dokumentów rejestrowych związanych z prowadzoną działalnością oraz informacji podanych doradcy leasingowemu, bez konieczności okazywania zaświadczeń z urzędu skarbowego czy też ZUS.

Uproszczoną procedurę oferuje również BRE Leasing. Jest przeznaczona dla nowo zakładanych gabinetów stomatologicznych i lekarskich. Wymaga jedynie wypełnienia wniosku, dokumentów rejestrowych oraz uprawniających do wykonywania zawodu. Warunek to posiadanie dyplomuuczelni medycznej od co najmniej 2 lat. Z kolei Geting Leasing na podstawie dokumentów rejestrowych oraz dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia działalności medycznej oferuje leasing do kwoty 300 tys. zł. Przy tym branża medyczna może dostać finansowanie już od 1. dnia prowadzenia działalności z opłatą wstępną od 1 proc. Okres leasingu wynosi od 6 do 60 miesięcy dla leasingu finansowego oraz od 24 do 60 miesięcy w przypadku leasingu operacyjnego. Z kolei Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) proponuje lekarzom działającym na rynku krócej niż 6 miesięcy Start Leasing, z poręczeniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Sfinansować można nowy sprzęt, a maksymalna wartość przedmiotu leasingu to 200 tys. zł.

— Aby uzyskać finansowanie, lekarze nie muszą gwarantować wkładu własnego. Wystarczy, że przedstawią jasno sprecyzowany pomysł na biznes — mówi Piotr Barcikowski z EFL. Okres leasingu kapitałowego wynosi od 18 do 48 miesięcy, a operacyjnego od 24 do 48 miesięcy.

Leasing czy pożyczka

Leasing dla branży medycznej ma wiele zalet, ale także pewne ograniczenia, szczególnie w porównaniu z coraz bardziej modną pożyczką. W przypadku pierwszego rozwiązania ze względu na niższy VAT wielu medyków chętniej wybiera leasing finansowy.

— Ponad 60 proc. naszych klientów z branży medycznej, którzy nie są płatnikami VAT, decyduje się na leasing finansowy dlatego, że pozwala na doliczenie niższej stawki VAT, która w przypadku sprzętu medycznego w zdecydowanej większości wynosi 8 proc. — tłumaczy Marcin Wykręt, dyrektor Obszaru Kredytów Samochodowych i Leasingu w Getin Noble Banku.

Natomiast firmom, które rozliczają się z podatku VAT, bardziej opłacać się może leasing operacyjny, który niezależnie od faktycznej stawki tego podatku dla danego przedmiotu, jest objęty VAT w wysokości 23 proc. Taka firma może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu całość rat leasingowych powiększonych o VAT. Plusem mogą być także rabaty u producentów sprzętu medycznego.

— Jeżeli zakupu przedmiotu dokonuje firma leasingowa, a tak dzieje się w przypadku leasingu, to klient może liczyć na dodatkowe rabaty u dostawcy — przyznaje Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Leasingu Detalicznego w ING Lease. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest pożyczka, którą oferuje coraz więcej leasingodawców (17 z 33 działających na naszym rynku firm leasingowych). Tutaj, podobnie jak przy leasingu finansowym, VAT wynosi 8 proc.

— W naszej opinii pożyczka jest najwygodniejszym sposobem finansowania, zwłaszcza jeśli inwestujemy w kilka urządzeń, pochodzących od różnych dostawców, szczególnie kiedy pojedyncze elementy wyposażenia mogą być objęte 23-procentową stawką VAT — przekonuje Mirosława Blank, kierownik zespołu ds. finansowania urządzeń medycznych w BRE Leasing.

Istotną zaletą pożyczki, przede wszystkim dla gabinetów dopiero rozpoczynających działalność, jest także to, że w przeciwieństwie do leasingu finansowego nie ma tu potrzeby wpłacania z góry całej kwoty VAT już na początku umowy.

— W leasingu finansowym wymóg ten znacznie zwiększa wysokość zaangażowania pieniędzy własnych inwestującego jeszcze przed rozpoczęciem pracy na zakupionym sprzęcie — dodaje Mirosława Blank.

Ponadto pewne oszczędności przy pożyczce umożliwia klientowi brak podatku VAT od części odsetkowej raty, mimo że raty naliczane są od wartości zakupu brutto. Może być również dobrym sposobem na finansowanie zakupu sprzętu przy wykorzystaniu wsparcia unijnego. Plusem jest także fakt, że pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu.

— Pożyczka jest jednak produktem komplementarnym z leasingiem w sytuacji wymagającej finansowania pomostowego — zauważa Piotr Barcikowski.

Przykładowe kalkulacje warunków pożyczki oraz leasingu finansowego

1 Sprzęt medyczny: wyposażenie gabinetu stomatologicznego, nowy, rok produkcji 2012

Wartość finansowanego przedmiotu: 60 000 zł netto, 64 800 zł brutto

Okres umowy: 36 miesięcy

Pożyczka:

Kwota pożyczki: 51 840 zł

Oprocentowanie: zmienne

Udział własny pożyczkobiorcy: 12 960 zł

Wysokość raty z odsetkami: 1704 zł

W sumie: 61 369, 56

Odsetki: 9529,56 Oferta przygotowana na podstawie stawki WIBOR 1M równej 4,71 proc. — w przypadku jej zmiany wysokość rat miesięcznych może ulec zmianie.

Leasing finansowy:

Wpłata klienta: 12 000 zł netto, w tym: opłata wstępna, kapitał: 12 000 zł, odsetki: 0 zł, łącznie: 12 000 zł, prowizja: 0 zł

Czynsz: 1568,31 zł

Łącznie czynsze: 56459,16 zł

Opłata za przeniesienie własności: 600 zł netto, 648 zł brutto

Koszt oferty netto: 69 059,16 zł, co stanowi 115,1 proc. wartości ofertowej Klient jest zobowiązany do zapłacenia na rzecz leasingodawcy podatku VAT od wartości kosztu całej umowy leasingowej na początku umowy w kwocie 5 524,73 zł. Oferta przygotowana na podstawie stawki WIBOR 1M równej 4,71 proc. — w przypadku jej zmiany wysokość rat miesięcznych może ulec zmianie.

2 Sprzęt medyczny: wyposażenie gabinetu stomatologicznego, nowy, rok produkcji 2012

Wartość finansowanego przedmiotu: 30 000 zł netto, 32 400 zł brutto

Okres umowy:

36 miesięcy

Pożyczka: Kwota pożyczki: 25 920 zł

Oprocentowanie: zmienne

Udział własny pożyczkobiorcy: 6480 zł

Wysokość raty z odsetkami: 850,90 zł

Raty w sumie: 30 632,40 zł

Odsetki: 4712,40 zł Oferta przygotowana na podstawie stawki WIBOR 1M równej 4,71 proc. — w przypadku jej zmiany wysokość rat miesięcznych może ulec zmianie.

Leasing finansowy:

Wpłata klienta: 6000 zł netto, w tym: opłata wstępna, kapitał: 1770,60 zł, odsetki: 4229,40 zł, łącznie: 6 000 zł, prowizja: 0 zł

Czynsz: 784,15 zł

Łącznie czynsze: 28 229,40 zł

Opłata za przeniesienie własności: 300 zł netto, 324 zł brutto

Koszt oferty netto: 34 529,40 zł, co stanowi 115,1 proc. wartości ofertowej Klient jest zobowiązany do zapłacenia na rzecz leasingodawcy podatku VAT od wartości kosztu całej umowy leasingowej na początku umowy w kwocie 2 762,35 zł. Oferta przygotowana na podstawie stawki WIBOR 1M równej 4,71 proc. — w przypadku jej zmiany wysokość rat miesięcznych może ulec zmianie.

3 Sprzęt medyczny: wyposażenie gabinetu stomatologicznego, nowy, rok produkcji 2012

Wartość finansowanego przedmiotu: 10 000 zł netto, 10 800 zł brutto

Okres umowy: 36 miesięcy

Pożyczka:

Kwota pożyczki: 8640 zł

Oprocentowanie: zmienne

Udział własny pożyczkobiorcy: 2160 zł

Wysokość raty z odsetkami: 283,63 zł

Raty w sumie: 10 210,68 zł

Odsetki: 1570,68 zł Oferta przygotowana na podstawie stawki WIBOR 1M równej 4,71 proc. — w przypadku jej zmiany wysokość rat miesięcznych może ulec zmianie.

Leasing finansowy:

Wpłata klienta: 2 000 zł netto, w tym: opłata wstępna, kapitał: 0 zł, odsetki: 0 zł, łącznie: 2000 zł, prowizja: 0 zł

Czynsz: 264,52 zł

Łącznie czynsze: 9522,72 zł

Opłata za przeniesienie własności: 100 zł netto, 108 zł brutto

Koszt oferty netto: 11 622,72 zł, co stanowi 116,23 proc. wartości ofertowej Klient jest zobowiązany do zapłacenia na rzecz leasingodawcy podatku VAT od wartości kosztu całej umowy leasingowej na początku umowy w kwocie 929,82 zł. Oferta przygotowana na podstawie stawki WIBOR 1M równej 4,71 proc. — w przypadku jej zmiany wysokość rat miesięcznych może ulec zmianie.

W każdym z trzech przypadków wymagane dokumenty to:

zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z rejestru sądowego

umowa spółki lub statut wraz z dokonanymi aneksami (dot. spółek cywilnych, handlowych spółek osobowych oraz komunalnych zakładów budżetowych)

zaświadczenie o numerze statystycznym REGON

zaświadczenie o numerze identyfikacji podatkowej NIP

Uwaga: Oferta leasingowa nie uwzględnia ubezpieczenia. Pożyczka uwzględnia ubezpieczenie sprzętu. Powyższe dokumenty nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 k.c. i są jedynie zaproszeniem do negocjacji. Przedstawione warunki mają charakter wstępny i mogą podlegać dalszym negocjacjom. Ostateczne warunki zależą od oceny sytuacji finansowo -prawnej leasingobiorcy/pożyczkobiorcy oraz zaproponowanej struktury zabezpieczeń i zostaną uregulowane w umowie leasingu/pożyczki.

Źródło: EFL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane