Firmy w naprawie potrzebują wsparcia

opublikowano: 08-06-2020, 22:00

Tarcza finansowa nie jest dostępna dla spółek, które zdecydowały się na restrukturyzację. Rzecznik MŚP apeluje o zmianę przepisów.

Przedsiębiorcy bliscy bankructwa z powodu zastoju ekonomicznego związanego z pandemią też powinni mieć prawo do pomocy z tzw. tarczy finansowej, jeśli nie chcą dopuścić do upadłości i podejmują w tym celu odpowiednie kroki. Takie stanowisko przedstawił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) w pismach do Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju oraz do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Rzecznik wnioskuje o stworzenie firmom w restrukturyzacji możliwości skorzystania z uprawnień określonychw ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa. Jej rozwiązania nie są bowiem dostępne dla takich podmiotów.

Rzecznik przypomina, że specustawa uchwalona 16 kwietnia dała przedsiębiorcom działającym na terytorium Polski możliwość uzyskania pomocy finansowej niezbędnej do utrzymania i kontynuacji prowadzonego biznesu, zagrożonego na skutek ekonomicznych następstw zakazów i ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów wprowadzonych dla zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zakażenia wirusem SARS- CoV-2 oraz rozprzestrzeniania się choroby nim wywołanej. Wsparcie może mieć formę pożyczek, gwarancji, poręczenia i leasingu lub innych instrumentów związanych z finansowaniem działalności gospodarczej.

Jednocześnie jednak w ustawie zastrzeżono, że jej rozwiązań nie stosuje się, jeśli ogłoszono upadłość firmy lub otwarto postępowanie restrukturyzacyjne. Według art. 2 ust. 3 ustawy, jeśli wobec przedsiębiorców złożono wnioski o postępowania w takich sprawach, to do czasu ich prawomocnego rozpatrzenia procedura udzielenia wsparcia z tarczy finansowej ulega zawieszeniu. Rzecznik MŚP zwrócił uwagę, że obecne brzmienie tego przepisu pozbawia wsparcia tych przedsiębiorców, którzy w sposób właściwy i terminowo zareagowali na swoją sytuację finansową. Nie mogą liczyć na pomoc, mimo że wszczęli formalną procedurę restrukturyzacji sądowej i podjęli przewidziane prawem działania dla uniknięcia upadłości i ratowania swoich firm.

„Nie wydaje się więc celowe pozbawianie tej grupy możliwości uzyskania wsparcia mającego rekompensować skutki wystąpienia pandemii COVID-19. To nie tylko osłabia podmioty już i tak słabe, ale także zniechęca do korzystania ze ścieżki restrukturyzacyjnej, co może przyczynić się w przyszłości do zwiększenia ryzyka upadłości” — czytamy w pismach do Jadwigi Emilewicz i Zbigniewa Ziobry.

Zespół roboczy ds. upadłości i restrukturyzacji działający przy Radzie Przedsiębiorców powołanej przez Rzecznika MŚP proponuje zmianę wspomnianego przepisu. Zgodnie z nim do tarczy finansowej nie mieliby prawa przedsiębiorcy, wobec których ogłoszono upadłość oraz którzy złożyli wniosek o ogłoszenie upadłości i nie wystąpili o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane