Fitch: banki w Azji odporne na zamieszanie po upadku SVB

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 17-03-2023, 09:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Banki z regionu Azji i Pacyfiku są w większości przypadków odporne na ryzyko związane z bankructwem Silicon Valley Bank i kilku mniejszych podmiotów z amerykańskiego sektora bankowego, twierdzi agencja Fitch Ratings. Dodaje, że w razie pogorszenia się sytuacji z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że interweniować będą rządy i banki centralne.

fot. ARC

Cytowana przez serwis CNBC agencja ocenia, że ekspozycja na Silicon Valley Bank i Signature Bank jest nieistotna dla banków z regionu Azji Południowo-Wschodniej i Pacyficznej (APAC).

Nie mają znaczenia dla profili kredytowych – uspokaja Fitch.

Agencja podkreśliła, że negatywne czynniki i zjawiska, które przyczyniły się do upadku amerykańskich banków, należą do elementów już branych pod uwagę w jej ocenach ratingowych dla banków APAC, ale często są one równoważone czynnikami strukturalnymi. Fitch wskazała, że takie ekspozycje są zwykle największe w Indiach i Japonii.

Uważamy, że ryzyko utraty wyceny jest równoważone przez prawdopodobieństwo, że władze zapewnią bankom wsparcie płynnościowe, jeśli zajdzie taka potrzeba – napisała w komunikacie Fitch, akcentując przykłady organów regulacyjnych z Australii i Japonii.

Agencja w podsumowaniu stwierdziła, że ryzyko związane z wyceną portfela papierów wartościowych jest możliwe do zarządzania dla banków APAC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane