Fitch: Te kraje stracą najmocniej na Brexicie

opublikowano: 17-05-2016, 11:05

Irlandia, Holandia, Malta i Cypr to grono krajów, które najmocniej zostanie dotknięte ewentualnym wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej, ocenia Fitch. Spore straty – według amerykańskiej agencji ratingowej - mogą też ponieść Belgia i Luksemburg.

W każdym z wymienionych przypadków eksport towarów i usług do Wielkiej Brytanii stanowi bowiem ponad 8 proc. produktu krajowego brutto. 

Brexit
Brexit

W informacji opublikowanej przez serwis MarketWatch, Fitch wyjaśnia, że stopień, w jakim zostanie zmniejszony eksport z UE do Wielką Brytanią będzie zależał od charakteru każdej transakcji handlowej między Wielką Brytanią a UE, oraz czasu trwania spadku wartości brytyjskiej waluty.

W tym roku notowania funta spadły już i ponad 6 proc. w stosunku do euro i straciły około 3 proc. względem amerykańskiego dolara. 

Ekonomiczne skutki Brexitu byłyby niższe dla Unii Europejskiej niż dla Wielkiej Brytanii, jednak ciągle mocno odczuwalne – napisała agencja w raporcie.

Zdaniem Fitch, choć niektóre kraje UE skorzystałyby na przeniesieniu niektórych BIZ z Wysp na kontynent, jednak Luksemburg, Malta, Belgi i Niemcy, z największym udziałem BIZ i finansowych aktywów w Wielkiej Brytanii odnotowałyby straty w związku ze spadkiem wartości euro tych aktywów, gdyby doszło do permanentnej deprecjacji funta szterlinga.

Agencja wskazuje także na zagrożenie wynikające z silnych powiązań bankowych jakie mają Irlandia, Malta, Luksemburg, Hiszpania, Francja i Niemcy z instytucjami na Wyspach. 

Inną formą ryzyka, jest wzrost zagrożenia ze strony „zwiększonej presji secesjonistycznej”, która może być szczególnie odczuwalna w krajach peryferyjnych UE. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane