Czytasz dzięki

Francja chce europejskiego mechanizmu dla zagrożonego dziedzictwa

  • PAP
opublikowano: 21-04-2019, 14:55

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponuje stworzenie w UE "mechanizmu współpracy na rzecz zagrożonego dziedzictwa europejskiego" - oświadczyła w opublikowanym w niedzielę wywiadzie francuska minister ds. europejskich Amelie de Montchalin.

Kwestia powołania takiego mechanizmu ma być tematem dyskusji ministrów państw UE, które odbędą się 3 maja we francuskiej stolicy.

"Jako że dziedzictwo nie należy do kompetencji europejskich, prezydent podjął inicjatywę i napisał do swoich odpowiedników, by zaproponować utworzenie mechanizmu współpracy na rzecz zagrożonego dziedzictwa europejskiego, którego celem byłaby wzajemna pomoc, wymiana umiejętności i know-how" - powiedziała Montchalin w wywiadzie dla francuskiego tygodnika "Journal du Dimanche".

Propozycja pada w niespełna tydzień po pożarze, który zniszczył paryską katedrę Notre Dame.

"Gdy dochodzi do dużego pożaru w Europie, mechanizm solidarności pozwala na wypożyczanie między państwami UE samolotów gaśniczych. W kwestii dziedzictwa możemy sobie wyobrazić sieć ekspertów, którzy byliby do dyspozycji w razie potrzeby" - wyjaśniła minister.

W tej samej rozmowie minister kultury Francji Franck Riester poinformował, że 3 maja br. w Paryżu zostanie zorganizowane spotkanie europejskich ministrów kultury i spraw europejskich. "Oprócz naszych umiejętności i zasobów, jeśli możemy skorzystać także ze wsparcia i informacji zwrotnych od naszych sąsiadów w procesie odbudowy Notre Dame, skorzystamy z tej okazji" - dodał.

"Wobec tego szoku emocjonalnego i tego porywu hojności, którego doświadczyliśmy, powinniśmy razem poprawić politykę dotyczącą dziedzictwa w naszych krajach oraz na poziomie europejskim" - mówił minister. Po poniedziałkowym pożarze do Paryża zaczęły napływać liczne datki na odbudowę świątyni; w sumie zebrano już około miliarda euro.

Ogień zniszczył katedrę Notre Dame doprowadzając m.in. do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni. Macron liczy, że obudowę świątyni uda się zakończyć w ciągu pięciu lat.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane