Francja i Niemcy przedstawią propozycję ws. kryzysu imigracyjnego

PAP
opublikowano: 03-09-2015, 17:56

Francja i Niemcy przedstawią wspólną propozycję rozwiązania kryzysu imigracyjnego i sprawiedliwego rozdzielenia uchodźców między kraje UE - podał urząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel po jej rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

"Europa musi działać w sposób zdecydowany i zgodny z wartościami, które wyznaje" - głosi komunikat urzędu kanclerskiego. "Ci mężczyźni i te kobiety, ich rodziny, wszyscy uciekają przed wojną i prześladowaniami. Potrzebują międzynarodowej ochrony" - dodaje.

Zobacz więcej

Marko Jurinec/PIXSELL/Forum

Berlin i Paryż - jak wynika z oświadczenia - mają zamiar pracować nad wyrównaniem standardów, aby wzmocnić cały europejski system pomocy azylantom, sprawić, by nielegalnych imigrantów odsyłano do kraju pochodzenia, oraz dostarczyć pomoc tym państwom, z których oni pochodzą bądź przez które przejeżdżają tranzytem.

Merkel i Hollande opowiadają się też za wyznaczaniem wiążących rządy państw UE liczb uchodźców, których muszą oni przyjąć.

Prezydent Francji wyjaśnił podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii Endą Kennym, że Francja i Niemcy chcą zaproponować wprowadzenie w Europie obowiązkowego i stałego systemu przyjmowania uchodźców i osób ubiegających się o azyl, a zwłaszcza Syryjczyków.

"Wraz z niemiecką kanclerz zaproponowaliśmy stworzenie obligatoryjnego, trwałego mechanizmu (przyjmowania uchodźców). Uważam, że ten, którym posługujemy się obecnie, już się nie sprawdza i że są kraje, które (...) nie biorą na siebie moralnych zobowiązań, a więc musimy zrobić więcej" - powiedział Hollande.

Według komunikatu Pałacu Elizejskiego wspólna propozycja Paryża i Berlina ma przewidywać harmonizację przepisów imigracyjnych krajów unijnych; Merkel i Hollande uznali, że "po śmierci tysięcy osób, które usiłowały dostać się do Europy", winna jest ona uchodźcom, "dla których jest ostatnią nadzieją", ochronę, godne przyjęcie i lepsze warunki. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Francja i Niemcy przedstawią propozycję ws. kryzysu imigracyjnego