Francja 'sama' opodatkuje cyfrowych gigantów

opublikowano: 06-12-2018, 09:25

Bruno Le Maire, szef francuskich finansów zapowiedział w czwartek, że od 2019 r. Francja będzie opodatkowywać gigantów cyfrowych na poziomie krajowym, nawet jeśli państwa członkowskie Unii Europejskiej nie będą w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych dochodów, donosi Reuters.

Ministrom finansów UE nie udało się w miniony wtorek uzgodnić podatku od przychodów cyfrowych, mimo że w ostatniej chwili pojawił się francusko-niemiecki plan, aby uratować wniosek, koncentrując się na firmach takich jak Google i Facebook.

Bruno Le Maire
Zobacz więcej

Bruno Le Maire fot. Bloomberg

Daję sobie czas do marca, aby osiągnąć porozumienie w sprawie europejskiego podatku od cyfrowych gigantów - powiedział Le Maire w telewizji France 2.

Jeśli to się nie uda, zrobimy to na poziomie krajowym, od 2019 roku – dodał urzędnik.

Powrót z Brukseli z niczym był poważnym ciosem dla francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, którego rząd zainwestował znaczny kapitał polityczny w implementację takiego podatku.

Tymczasem francuski rząd nękany był w ostatnich dniach ogólnonarodowymi protestami przeciwko wysokim kosztom życia i zmianom gospodarczym postrzeganym jako sprzyjających wielkiemu biznesowi i bogatym, nie robiących nic, by pomóc biednym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu