Francja zatwierdziła badanie dotyczące przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych

opublikowano: 03-02-2023, 18:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francja wyraziła zgodę na rozważenie możliwości przedłużenia żywotności reaktorów jądrowych do 60 lat i dłużej, jeśli pozwolą na to przepisy bezpieczeństwa, poinformowała francuska prezydencja – podaje agencja Reutersa.

Fot. Jeremy Bezanger/Unsplash

Prezydencja poinformowała o tym ruchu w oświadczeniu po tym, jak prezydent Emmanuel Macron, który ogłosił plany budowy co najmniej sześciu nowych reaktorów do 2050 r., przewodniczył w piątek pierwszemu z serii spotkań dotyczących polityki nuklearnej.

Francja historycznie polegała na energii jądrowej w przypadku około 70 proc. swojej energii, chociaż udział ten prawdopodobnie spadł w zeszłym roku, ponieważ flota jądrowa cierpiała z powodu powtarzających się awarii.

Debata publiczna na temat sześciu nowych reaktorów jądrowych EPR2 zaplanowana jest na koniec lutego.

Harmonogram rozruchu nowych reaktorów zostanie ustalony w ustawie, która określi szybkość procedur w pobliżu istniejących obiektów jądrowych i eksploatacji istniejących obiektów, czytamy w oświadczeniu.

Oczekuje się, że ustawa zmniejszy opóźnienia w procedurach administracyjnych i pozwoli na postępy na budowach.

W oświadczeniu ogłoszono również plany budowy pierwszego pilotażowego małego zaawansowanego reaktora jądrowego do lat 30. XX wieku.

Rozbudowa zakładów będzie wymagała także rozpoczęcia analizy kwestii cyklu paliwowego, w tym gospodarki odpadami - napisano w komunikacie.

W oświadczeniu podano, że ma zostać rozpoczętych kilka badań w tej sprawie, które zostaną przedstawione na kolejnym posiedzeniu Rady ds. Energii Jądrowej w czerwcu 2023 roku. Oczekuje się, że po prezentacji opracowań odbędzie się debata w parlamencie na temat rozwoju prawa energetycznego i klimatycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane