Francja zwiększy budżet obronny o ponad 100 mld EUR

skib/, Bloomberg
opublikowano: 20-01-2023, 16:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wydatki Francji na obronność wzrosną o 105 mld EUR w ciągu najbliższych sześciu lat. Prezydent Emmanuel Macron chce, żeby armia była przygotowana na nowe zagrożenia, m.in. związane z wojną w Ukrainie - przekazał Bloomberg.

fot. ARC

Macron zapowiedział, że w latach 2024-2030 Francja przekaże na obronność 400 mld EUR. Obecnie - czyli na okres 2019-2025 - budżet obronny wynosi 295 mld EUR. Kraj zamierza w ten sposób przygotować się na nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa, w tym związane z inwazją Rosji na Ukrainę.

“W obliczu przemian związanych z wojną, Francja ma i będzie miała przygotowaną broń przeciwko zagrożeniom tego stulecia” - zaznaczył prezydent podczas konferencji w bazie wojskowej w Mont-de-Marsan na południu kraju.

W ramach nowej polityki obronnej zostanie m.in. w zwiększony budżet na wywiad wojskowy o 60 proc. w ciągu siedmiu lat oraz zmodernizowany arsenał nuklearny Francji. Prezydent zobowiązał się też do zwiększenia liczby rezerwistów oraz skuteczności dronów i obrony lądowo-powietrznej. Część środków zostanie też przeznaczona na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa.

Parlament otrzyma projekt ustawy o nowym budżecie wojskowym w marcu. Macron liczy, że dokument zostanie zatwierdzony do lata. Realizacja budżetu może jednak zostać utrudniona przez inflację i wysokie koszty energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane