FT: Zachód musi być gotowy na eskalację konfliktu na Ukrainie

PAP
opublikowano: 18-03-2014, 09:30

Rosja pokazała na Krymie, że bezwzględnie walczy o swoje interesy na Ukrainie. Dlatego nie można wykluczyć, że Władimir Putin posunie się dalej w dezintegrowaniu tego państwa, na co Zachód powinien być przygotowany - pisze we wtorek "Financial Times".

Dziennik podkreśla w artykule redakcyjnym, że o determinacji Moskwy najlepiej świadczy sposób w jaki w niedzielę przeprowadzono referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji.

"FT" przypomina, że mieszkańcy Krymu szli głosować obserwowani przez uzbrojonych rosyjskich żołnierzy i atakowani propagandą lokalnych władz. Do tego należy dodać, że wynik referendum, w którym prawie 97 procent głosujących opowiada się za przyłączeniem do Rosji przypomina "stalinowskie techniki wyborcze", a nie zwyczaje znane z demokratycznego świata - podkreśla "FT".

W związku z tym nie można wykluczyć, że Rosja, lekceważąc prawa obowiązujące w Europie po II wojnie światowej, może zdecydować się na kolejny krok i rozszerzyć swą obecność wojskową na wschodnią część Ukrainy. Może się to odbyć, tak samo jak na Krymie, pod pretekstem ochrony etnicznych Rosjan mieszkających na wschodzie Ukrainy - pisze dziennik.

"On (Putin) może dojść do wniosku, że Ukraina, która nie chce sojuszu z Rosją nie powinna w ogóle być państwem" - podkreśla "FT".

W związku z tym Zachód musi pokazać jedność i przygotować się na ewentualną dalszą eskalację konfliktu. Dlatego UE i USA muszą zdecydowanie reagować na agresywne działania Moskwy i nie mogą się cofnąć przed nałożeniem poważnych sankcji ekonomicznych. Do tego Zachód nie może łagodzić tonu wobec Rosji, aż ta nie wycofa swoich wojsk z Krymu i skoncentrowanych u granic Ukrainy - podsumowało "FT".

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane