Fundacja Ryszarda Krauze przekazała Archidiecezji dom Jana Pawła II

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 01-04-2006, 11:12

- Fundacja Ryszarda Krauze podarowała w piątek Archidiecezji Krakowskiej dom rodzinny Karola Wojtyły w Wadowicach. Dwa dni wcześniej fundacja kupiła dom  od spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości.

- Fundacja Ryszarda Krauze podarowała w piątek Archidiecezji Krakowskiej dom rodzinny Karola Wojtyły w Wadowicach - poinformował Krzysztof Król z Prokomu. Dwa dni wcześniej fundacja kupiła dom  od spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości.

- Na spotkaniu Ryszarda Krauze z Jego Eminencją księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem postanowiono, iż wspólnym wysiłkiem Archidiecezji i Fundacji, dom rodziny Karola Wojtyły zostanie zaadaptowany dla potrzeb muzeum, służącego utrwalaniu pamięci i myśli Jana Pawła II – napisano w informacji prasowej. Ponadto ustalono, iż w jednej z izb domu, zgodnie z wolą spadkobierców, zostanie urządzona ekspozycja upamiętniająca dawnych Żydowskich mieszkańców miasta w większości ofiar Holocaustu.

Dom rodzinny Karola Wojtyły, obecnie Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II, to niewielka jednopiętrowa kamienica wzniesiona przed 1845 rokiem. Kamienica była w XIX wieku własnością aptekarza Seweryna Kurowskiego. W r. 1905 kamienicę kupił cukiernik Józef Lisko i po sześciu latach sprzedał ją Yechielowi Bałamuthowi, kupcowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. W kamienicy od strony rynku był sklep artykułów technicznych i elektrycznych, w podwórku introligatornia, a mieszkania na piętrze dzierżawili lokatorzy. Tu po I wojnie światowej zamieszkali Emilia i Karol Wojtyłowie wraz z 13-letnim synem Edmundem. 18 maja 1920 r. urodził się ich syn Karol.

Muzeum obejmuje dawne mieszkanie Wojtyłów i sąsiednie pomieszczenia na I piętrze. Na zewnętrznej ścianie budynku umieszczono tablicę z napisem: "W tym domu urodził się 18. V. 1920 r. i mieszkał Karol Józef Wojtyła, papież Jan Paweł II". Przed wejściem w sieni proroczy wiersz Juliusza Słowackiego o "słowiańskim papieżu".

Rodzina Bałamuthów odzyskała kamienicę w 1999 roku. Dom został wystawiony na sprzedaż w 2005 roku.

DA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane