Fundusze Private Equity i Venture Capital szansą na konkurencyjność

Polska Agencja Prasowa SA
09-02-2005, 15:27

Prywatne fundusze inwestycyjne (Private Equity-PE) i fundusze dla inwestycji wysokiego ryzyka (Venture Capital - VE) to wielka szansa dla finansowania przedsięwzięć, które pozwolą osiągnąć wysoki wzrost gospodarczy, innowacyjność i konkurencyjność.

Prywatne fundusze inwestycyjne (Private Equity-PE) i fundusze dla inwestycji wysokiego ryzyka (Venture Capital - VE) to wielka szansa dla finansowania przedsięwzięć, które pozwolą osiągnąć wysoki wzrost gospodarczy, innowacyjność i konkurencyjność.

    Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital opublikowało "Białą księgę", którą we środę przedstawiło Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK).

    Autorzy "Białej księgi" uważają, że Europa cierpi na brak dostatecznej liczby szybko rozwijających się przedsiębiorstw wdrażających nowoczesne technologie i osiągnięcia naukowe - dlatego nie jest konkurencyjna wobec USA i krajów Dalekiego Wschodu. Wezwali do stworzenia warunków, które pozwolą na rozwój przedsiębiorczości. 

    Europejska branża PE/VE ma do odegrania ogromną rolę w osiągnięciu celów sformułowanych w powstałej w 2000 r. strategii lizbońskiej, która miała uczynić gospodarkę europejską najbardziej konkurencyjną na świecie zarówno pod względem konkurencyjności, jak i innowacyjności.

    Choć po pięciu latach funkcjonowania strategii jej efekty są dalekie od zamierzonych to - zdaniem przewodniczącego PSIK Roberta Mauza, PE/VE zainwestowały do końca 2004 r. 140 mld euro w ponad 40 tys. przedsiębiorstw w całej Europie. Inwestycje te przełożyły się na 6,5 mln miejsc pracy, z których wiele to stanowiska o kluczowym znaczeniu, wymagające wysokich kwalifikacji.

    PE/VE wchodzą z kapitałem do przedsięwzięć, których nie chcą kredytować banki. Chodzi przede wszystkim o przedsięwzięcia nowe albo takie, które podejmują działania innowacyjne. Pieniądze pochodzą ze środków banków, funduszy emerytalnych, towarzystw ubezpieczeniowych. Po okresie 4 do 7 lat, po uzgodnieniu z przedsiębiorcą, który skorzystał z pomocy PE/VE środki wracają do instytucji, z której wyszły powiększone o zyski.

    W Krajach UE inwestycje funduszy private equity/venture capital w relacji do PKB są wyższe niż w Polsce. Średnia europejska to 0,098 proc. PKB (choć w Wielkiej Brytanii, która ma najbardziej rozwinięty rynek PE/VE relacja ta wynosi prawie 1 proc.). W Polsce - choć relacja ta rośnie - nadal wynosi 0,069 proc. PKB. Tymczasem - zdaniem wiceprzewodniczącego PSIK Jacka Korpały - właśnie w Polsce rola PE/VE jest trudna do przecenienia. "Obecnierozwój w Polsce napędzany jest przez inwestycje zagraniczne oraz konkurencje kosztową. Jednak wcześniej czy później to się skończy i będziemy mieli problemy, jak tworzyć nowe miejsca pracy" - powiedział Korpała.

    W Polsce z pomocy PE/VE skorzystało ok. 300 firm w tym m.in. Radio Zet, Agros - Fortuna, Polcard czy Zakłady Ceramiczne "Opoczno". Do Polski trafiło ok 700 mln euro, ale jak twierdzą przedstawiciele PSIK, to wciąż za mało, zważywszy że środki te pochodzą z zagranicy, bowiem krajowe instytucje finansowe, ze względu na obowiązujące regulacje prawne, nie są tym finansowaniem zainteresowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fundusze Private Equity i Venture Capital szansą na konkurencyjność