Fundusze z USA zainwestują w Polsce

Reuters. Birnbaum Małgorzata
20-02-2001, 00:00

Fundusze z USA zainwestują w Polsce

Spowolnienie amerykańskiej gospodarki, dobra koniunktura w Unii Europejskiej i spodziewane wzmocnienie euro powodują, że szefowie amerykańskich funduszy coraz poważniej myślą o inwestycjach w Polsce, Czechach i na Węgrzech.

Amerykańscy inwestorzy oceniają, że rok 2001 jest dla nich najgorszy od lat 70. Tymczasem następne mogą nie być lepsze.

— Dochody z akcji firm amerykańskich w ciągu najbliższych dziesięciu lat utrzymają się w granicach 5-7 proc., dlatego teraz najlepiej inwestować w Europie — uważa Richard Pell, wiceprezes Julius Baer Investment Management.

W ciągu ostatnich 5 lat amerykańskie fundusze inwestujące w akcje krajowe notowały zwrot zysku rzędu 15,5 proc. rocznie, podczas gdy fundusze lokujące kapitał w spółkach działających na całym świecie zyskiwały 6,3 proc. — wynika z analiz przeprowadzonego przez firmę Lipper, specjalizującą się w badaniu funduszy inwestycyjnych. Teraz gorsza koniunktura w USA, silna gospodarka UE i coraz mocniejsze euro, którego kurs w tym roku może dojść do poziomu 1 USD, powodują powrót zainteresowania akcjami firm europejskich.

— Będziemy szukać zagranicznych firm powiązanych z tymi lokalnymi gospodarkami, w których spodziewany jest wzrost — zapowiada Richard Pell.

Bardzo atrakcyjne, zdaniem amerykańskich szefów funduszy, są rynki Polski, Czech i Węgier.

— Gospodarki tych krajów coraz bardziej upodabniają się do unijnych. Będą tam obniżki stóp procentowych, powstanie więc korzystny klimat dla rynku akcji — mówi Richard Pell.

Analitycy uważają, że obarczone obecnie ryzykiem transakcje na rynkach wschodzących będą coraz bezpieczniejsze. Podobnie było w Grecji. Amerykanie są zainteresowani inwestycjami w firmy działające na rynkach lokalnych, m.in. w dziedzinie usług finansowych, transportu i handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters. Birnbaum Małgorzata

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Fundusze z USA zainwestują w Polsce