Czytasz dzięki

Funt jest jeszcze tańszy niż w piątek

opublikowano: 27-06-2016, 12:24

Niepewność dotycząca konsekwencji Brexitu wciąż osłabia brytyjskiego funta, który w poniedziałek zszedł poniżej piątkowego minimum.

Funt osłabił się do 1,3220 USD. Jest najsłabszy wobec dolara od 1985 roku. Po osłabieniu do 1,2017 za euro jest również najsłabszy od 2 lat wobec europejskiej waluty.

Notowania GBP/USD w piątek i poniedziałek
Zobacz więcej

Notowania GBP/USD w piątek i poniedziałek

- Ludziom trudno pojąć, co Brexit przyniesie w przyszłości. Nie wiemy jeszcze jaki poziom szoku to będzie – powiedział Steven Barrow, szef strategii rynków G-10 w Standard Bank Group w Londynie. - Jak dotąd, w ujęciu szterling-dolar, widzieliśmy dotąd połowę spadku, którego można oczekiwać w tym roku – dodał.

The Guardian podkreśla, że minister finansów George Osborne nie zdołał uspokoić rynków i zahamować zwiększonej podaży funta. Inwestorzy nie mają pojęcia jaki będzie dalszy bieg wydarzeń, kiedy Wielka Brytania formalnie rozpocznie proces opuszczania Unii Europejskiej.

- Premier oświadczył, że zamierza zostawić uruchomienie artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego swojemu następcy – napisał Ken Odeluga, analityk City Index. – To pozostawia szterlinga bez wsparcia podobnie jak to było w piątek – dodał.

Funt nadal słabnie wyraźnie także wobec złotego.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Polecane