Funt już nie jest najbardziej ryzykowną z głównych walut. Uratował go… Trump (WYKRES DNIA)

Wpływ brexitu na notowania funta słabnie, wynika z oczekiwań traderów co do przyszłych wahań kursu tej waluty.

W miarę zbliżania się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej oraz już potem – w wyniku jego niekorzystnego wyniku – brytyjski funt notował największe wahania spośród głównych walut. Jednak w ciągu najbliższych 3 miesięcy funt będzie dopiero szósty wśród najbardziej zmiennych głównych walut, wynika z wycen na rynku opcji. To z jednej strony sygnał, że wpływ brexitu na notowania funta słabnie, a z drugiej efekt oczekiwań, że zwycięstwo Donalda Trumpa w większej mierze zachwieje notowaniami walut innych niż funt, zauważa agencja Bloomberg.

Choć to funt był najbardziej zmienną wobec dolara walutą zarówno w horyzoncie 3, 6, jak  i 9 miesięcy, to jednak teraz miano najbardziej ryzykownej na przyszłość waluty przejął od niego jen, wynika z wycen na rynku opcji. Kupowanie dolara właśnie za japońską walutę jest ulubionym sposobem inwestorów na obstawianie podwyżek stóp procentowych Fedu, które byłyby efektem ubocznym złagodzenia polityki fiskalnej przez Donalda Trumpa.

Tymczasem według Petra Krpaty, stratega walutowego ING Groep, kupowanie funta może wręcz być dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed ryzykiem, że zwycięstwo Donalda Trumpa za oceanem przyczyni się do wezbrania populizmu przed serią ważnych głosowań w Europie. Jeszcze na grudzień rozpisano referendum konstytucyjne we Włoszech, a w przyszłym roku wybory odbędą się w Niemczech i we Francji.

- Niektórzy sugerują, że kupowanie funta za euro może być dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed ryzykiem politycznym w Europie. Znamy wyniki brytyjskiego referendum oraz wyborów w USA, więc rynek będzie uwzględniał większe ryzyko kupowania euro za inne waluty w miarę zbliżania się kluczowych rozstrzygnięć politycznych w Europie – komentował w rozmowie z Bloombergiem Petr Krpata.


Oczekiwana przez traderów zmienność na najbliższe trzy miesiące w notowaniach głównych walut względem dolara. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Funt już nie jest najbardziej ryzykowną z głównych walut. Uratował go… Trump (WYKRES DNIA)