G7 apeluje do Rosji o zgodę na zawieszenie broni w Osetii Płd.

PAP
opublikowano: 11-08-2008, 16:03

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7  wezwali w poniedziałek Rosję do wyrażenia zgody na natychmiastowe zawieszenie broni w konflikcie wokół Osetii Południowej, czego domaga się Gruzja - poinformował przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Ministrowie oznajmili podczas telekonferencji prasowej, że "rozumieją, iż Gruzja podpisała porozumienie o zawieszeniu broni, i wzywają Rosję do zgody na natychmiastowe zawieszenie broni" - powiedział rzecznik Departamentu Stanu. Zaapelowali także do Moskwy o poszanowanie integralności terytorialnej Gruzji.

Ministrowie poparli wysiłki mediacyjne pod kierownictwem ministrów spraw zagranicznych Francji i Finlandii Bernarda Kouchnera i Alexandra Stubba oraz wyrazili głębokie zaniepokojenie ofiarami cywilnymi i atakami na tereny zamieszkane przez ludność cywilną.

Jak powiedział wcześniej brytyjski minister stanu ds. europejskich Jim Murphy, telekonferencję zorganizowano, by wzmóc presję dyplomatyczną na Rosję.

"To zaszło zdecydowanie za daleko - powiedział Murphy w radiu BBC Szkocja. - Istnieją spory terytorialne oraz dotyczące władz Osetii Południowej i Abchazji. Nie ma jednak żadnego usprawiedliwienia dla bombardowania przez Rosję z zewnątrz tych terenów".

"Rosja poszerzyła (ten konflikt) w sposób absolutnie nie do przyjęcia" - dodał, podkreślając, że "głęboko nie do przyjęcia" byłyby także próby zdestabilizowania przez Rosję rządu gruzińskiego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane