Gaz-System ma finansowanie na Baltic Pipe

opublikowano: 18-08-2019, 22:00

Operator polskich gazociągów zawarł z firmą Solar Turbines z USA kontrakt na dostawę sprężarek gazu wart 550 mln zł.

Amerykański sprzęt zostanie zainstalowany w trzech tłoczniach gazu — w Goleniowie, w Gustorzynie oraz w Odolanowie — i stanie się elementem programu Baltic Pipe. Zestawione z modułów agregaty będą miały moc 20 MW, 25 MW i 30 MW.

Nowe podejście:
Nowe podejście:
Kierujący Gaz-Systemem od grudnia 2015 r. Tomasz Stępień już wcześniej zajmował się projektem Baltic Pipe. Było to wtedy, gdy w latach 2007-08 pracował w PGNiG.
Fot. Marek Wiśniewski

— Trzeba pamiętać, że projekt Baltic Pipe to nie tylko podmorski gazociąg, ale komplet gazociągów i tłoczni na terenie Polski oraz Danii — tłumaczy Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Dodaje, że jego firma wchodzi właśnie w etap kontraktowania niezbędnych urządzeń.

— Zakończenie inwestycji w październiku 2022 r. nie jest w żadnym wypadku zagrożone i będzie ten termin dotrzymany — zapewnia Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Według niego umowa z Solar Turbines to jeden z największych kontraktów podpisanych w sektorze gazowym w Polsce. A ponadto jest istotna nie tylko dla budowy Baltic Pipe, ale też dla rozwijających się stosunkówpolsko-amerykańskich oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego między oboma krajami. Do rozpisanego przez Gaz-System przetargu na dostawę urządzeń zgłosiły się w sumie cztery podmioty (tego typu technologią, jakiej potrzebował nasz operator, dysponują firmy niemieckie i amerykańskie), z którymi strona polska przeprowadziła rozmowy. Ostatecznie wybór padł na Solar Turbines, a podpisana z tym podmiotem umowa dotyczy nie tylko wyprodukowania, ale także dostawy — w ciągu 18-20 najbliższych miesięcy, montażu oraz serwisu sprzętu przez

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

najbliższe 10 lat. Tomasz Stępień ma nadzieję na dalszą współpracę z koncernem z USA.

— Być może rozpiszemy kolejny przetarg na sprężarki, ale to za dwa lata — zapowiedział prezes Gaz-Systemu. Dodał, że ewentualny zakup będzie zależał od rozwoju rynku gazu w Polsce. Szef polskiego operatora zapewnia, że na najbliższe półtora roku firma ma zapewnione finansowanie swoich projektów. Gaz-System chce skorzystać m.in. z finansowania unijnego jeszcze z obecnej perspektywy finansowej 2014-20. Prowadzi na ten temat rozmowy z Ministerstwem Rozwoju.

— Mamy też otwartą linię kredytową w EBI oraz coroczny cash flow w wysokości 600-700 mln zł i to będzie podstawowe źródło finansowania — mówi prezes Gaz- Systemu Tomasz Stępień.

Na tym jednak nie koniec. Kolejnym elementem finansowania ma być następny wspólnotowy instrument zwany „Łącząc Europę”, czyli CEF (od Connecting Europe Facility). Gaz-System korzystał już z tego funduszu, przygotowując zarówno infrastrukturę Baltic Pipe, jak i interkonektorów łączących Polską z Litwą oraz ze Słowacją. Dodaje, że dotychczas finansowanie unijne pokrywało około jednej trzeciej potrzeb inwestycyjnych Gaz-Systemu i taki poziom zarząd chce utrzymać także w przyszłości.

— Ponadto mamy stabilne, bo wynikające z taryf przychody, co daje dobre podstawy do rozmów z bankami na temat kredytowania — dodaje menedżer.

Baltic Pipe ma umożliwić przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do kolejnych odbiorców w innych krajach Europy Środkowej. Jego planowana zdolność przesyłowa to 10 mld m sześc. gazu rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane