Gaz ziemny bardziej szkodliwy dla klimatu niż sądzono

opublikowano: 13-09-2019, 10:32

Gaz ziemny jest uważany za ważną technologię dla transformacji systemu energetycznego. Jednakże, według badania Energy Watch Group (EWG), oficjalne dane dotyczące szkodliwych dla klimatu emisji metanu są często zbyt niskie, informuje Spiegel.

Gaz ziemny jest obecnie często chwalony jako zielona alternatywa dla sektora elektrycznego i grzewczego. Ale według obliczeń zespołu badawczego, to źródło energii może być o wiele bardziej szkodliwe dla klimatu niż obecnie się wydaje.
Według Hansa-Josefa Fella z EWG, choć gaz ziemny jest uboższy w CO2 niż na przykład węgiel, to powoduje wysokie emisje metanu. Jest to niezwykle szkodliwe dla klimatu.

Emisje metanu z gazu ziemnego są znacznie bardziej drastyczne niż wynikałoby to z oficjalnych danych. Według badania organizacje takie jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna często obliczają emisje spowodowane wyciekami w elektrowniach lub rurociągach. Dotyczy to również produkcji gazu ze źródeł niekonwencjonalnych, tzw. szczelinowania, gdzie uciekają duże ilości metanu.

Według ekspertów grupy roboczej metan stanowi już ponad dwie piąte wszystkich gazów cieplarnianych. Zwiększone wykorzystanie gazu jako źródła energii znacznie zwiększyłoby emisje. Wniosek jest taki, że efekt cieplarniany sektora energetycznego mógłby wzrosnąć nawet o 40 proc., gdyby sektory energii elektrycznej i cieplnej zostały przestawione z węgla i ropy naftowej na gaz ziemny.
Autorzy opracowania są zdania, że lepiej by było, gdyby korporacje i rządy konsekwentnie koncentrowały się na odnawialnych źródłach energii. Przede wszystkim należy odpowiednio promować baterie i paliwa oparte na odnawialnych źródłach energii. W tym celu należy wspierać renowację budynków, stosowanie ekologicznych pomp ciepła oraz przejście z paliw kopalnych na biomasę lub gaz odnawialny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy