Gazele biznesu - zwycięzcy w regionie Łódzkim

opublikowano: 26-12-2017, 22:00

PGC Polska Grupa Ceramiczna, Grupa Transportowa, Kopbud to trzy najdynamiczniejsze gazele w woj. łódzkim.

1. PGC POLSKA GRUPA CERAMICZNA

29. miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI 2016 r.
Zatrudnienie 9 osób
Przychody 70,7 mln zł
Zysk netto 1,3 mln zł

Porozumienie przyniosło owoce

Kryzys może być początkiem drogi do sukcesu. W przypadku PGC okazało się, że do jego osiągnięcia potrzebna jest umiejętność współpracy.

Historia Polskiej Grupy Ceramicznej, której członkowie dystrybuują produkty prestiżowych fabryk z całego świata, zaczęła się w 2009 r., kiedy kryzys ograniczył możliwości i perspektywy rozwoju firm działających w branży dystrybucji ceramiki budowlanej.

— Przez kilkanaście miesięcy szukaliśmy wspólnie rozwiązań, które zabezpieczyłyby nas na wypadek kolejnego kryzysu. Staraliśmy się również znaleźć sposób na konkurowanie z dużymi koncernami i szybko rozwijającymi się wówczas sieciami hipermarketów budowlanych — wspomina Seweryn Kartkowski, prezes Polskiej Grupy Ceramicznej. W 2013 r. dziewięć firm stworzyło grupę zakupową PGC z siedzibą w Łodzi. Początki nie były łatwe, bo dotychczasowi konkurenci musieli usiąść przy jednym stole, uzbroić się w cierpliwość i kierować się wyłącznie pragmatyzmem. Jednak zainwestowany w spółkę czas i włożone w nią pieniądze w ciągu kilku lat zwróciły się już pięciokrotnie. Dzisiaj oprócz wspólnego magazynu i możliwości kupowania towarów nawet o 20-30 proc. taniej spółka daje swoim partnerom również m.in. wspólny marketing i możliwość wymiany doświadczeń. W skład PGC wchodzi dzisiaj 15 największych firm polskich z branży dystrybucji płytek, ceramiki i armatury, i chociaż wizja spółki zakłada ciągły rozwój, to nie zanosi się na poszerzanie jej o rodzime podmioty.

— Do spółki dołączyła niedawno słowacka firma z branży łazienkowej. Jesteśmy również na etapie finalizacji rozmów ze wschodnimi sąsiadami. Jednak dzisiaj skupiamy się na poszerzaniu siatki naszych salonów. W całej Polsce działa ich 40, ale do 2020 r. chcemy tę liczbę podwoić — mówi Seweryn Kartkowski. Szybki rozwój i realizacja kolejnych jego etapów to niejedyne powody do zadowolenia. — Udało nam się stworzyć organizację, grupę firm działających w jednej branży, konkurujących ze sobą na co dzień, ale w imię wspólnych, wyższych wartości potrafiących mówić jednym głosem — mówi Seweryn Kartkowski. [LUS]

 

2. GRUPA TRANSPORTOWA

32. miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI I półrocze 2017
Zatrudnienie 71 osób
Przychody 26,5 mln zł
Zysk netto 0,54 mln zł

Transport lubi ciągłe zmiany

Tomasz Macherowski, założyciel i prezes Grupy Transportowej, powtarza, że zmiana to jedyna stała rzecz życiu, a robienie biznesu dla samych pieniędzy mija się z celem.

Trafny wybór. Rozwój firmy to przede wszystkim sukces naszych pracowników. Moją zasługą jest jedynie zatrudnianie ludzi z pasją — wyjaśnia Tomasz Macherowski, prezes Grupy Transportowej.

 

3. KOPBUD

80. miejsce w rankingu ogólnopolskim

WYNIKI I półrocze 2017
Zatrudnienie 18 osób
Przy chody 4,9 mln zł
Zysk net to 0,2 mln zł

Jeszcze jeden początek. Od kwietnia zespół Kopbudu pracuje w nowej siedzibie, ale cieszy nie tylko budynek. Rosnąca liczba zleceń przekłada się na przychody — w 2017 r. będą o około 4 mln zł większe niż rok wcześniej.

W 1998 r. historia Grupy Transportowej dopiero się zaczynała, a młody przedsiębiorca samodzielnie realizował zlecenia, jeżdżąc kupionym za niewielkie pieniądze jelczem. Dwanaście lat później, kiedy Tomasz Macherowski wraz z bratem Michałem połączyli siły, rozwój firmy nabrał ogromnego tempa. Pokazuje to również ranking Gazel Biznesu. W 2016 r. firma z Piotrkowa Trybunalskiego uplasowała się na 60. miejscu w ogólnopolskiej klasyfikacji, a w tym roku jest już o 21 oczek wyżej. Przedsiębiorstwo zwiększyło przy tym aż dwukrotnie zatrudnienie i otworzyło kolejne dwa oddziały — we Wrocławiu i Pruszkowie.

— Rozwijamy się praktycznie cały czas, ale to nie pieniądze są największym motywatorem. Naszą siłą napędową są wyzwania, ciągłe zmiany i pasja. To, co pomaga w rozwoju, to weekendowe szkolenia dotyczące logistyki, transportu i rozwoju interpersonalnego, w których 3 lub 4 razy do roku biorą udział wszyscy pracownicy — podkreśla prezes firmy. Grupa Transportowa wciąż otwiera nowe oddziały, przejmuje kolejne firmy i zawsze wykonuje planowane przedsięwzięcia w 120 proc. [LUS]

 

Specjalność firmy budowlanej z okolic Tomaszowa Mazowieckiego to generalne wykonawstwo i realizacja niełatwych zleceń.

Firma Kopbud działa od 2008 r., kompleksowo realizując inwestycje budowlane. — Działamy na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj”. Z klientami jesteśmy od momentu tworzenia projektu, przez jego realizację, aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie — podkreśla Bartłomiej Woźnica, jeden z założycieli i partner w Grupie Budowlanej Kopbud. Firma nie boi się wyzwań. Obiekty socjalno-biurowe, produkcyjno-magazynowe i handlowo-usługowe to jej domena. Kompetencje i doświadczenie pracowników sprawia, że Kopbud zwiększa grono usatysfakcjonowanych klientów. Dotychczas firmie zaufali m.in. Grupa Segro, Panattoni Development Europe, DPD Polska oraz wielu innych. [LUS]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu