Czytasz dzięki

Gdański port lotniczy obsługuje coraz więcej pasażerów

PAP
opublikowano: 02-06-2014, 18:16

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w maju ponad 289 tys. pasażerów, czyli o 10,8 proc. więcej niż w maju ub. roku. W 2014 roku lotnisko zamierza po raz pierwszy w historii obsłużyć 3 mln pasażerów.

Jak poinformowano w poniedziałek, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad 1 mln 131 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski jest przekonany, że w tym roku lotnisko obsłuży co najmniej 3 mln osób. Podał, że do zwiększenia liczby pasażerów może przyczynić się m.in. wzrost częstotliwości lotów linii Wizz Air, ponieważ 20 czerwca ten przewoźnik zamierza powiększyć swoją bazę w Gdańsku o kolejny samolot. Także uruchomienie w listopadzie w Gdańsku bazy przez drugiego przewoźnika - Ryanair ma przyczynić się do uruchomienia nowych linii oraz zwiększenia częstotliwości istniejących, a tym samym wzrostu liczby pasażerów. "Liczymy, że magiczna liczba 3 milionów pasażerów zostanie przez nas przekroczona nawet z lekką +górką+" - przekonuje.

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do ponad 50 portów, w tym m.in.: Amsterdamu, Barcelony, Bergen, Berlina, Birmingham, Bristolu, Brukseli, Cork, Dortmundu, Dublina, Dubrownika, Edynburga, Frankfurtu, Helsinek, Kopenhagi, Leeds Bradford, Liverpoolu, Londynu Stansted, Malmoe-Sturup, Manchesteru, Monachium, Oslo, Pizy, Rzymu, Splitu, Zadaru i Zurychu.

W ruchu czarterowym w sezonie letnim loty odbywać się będą z Gdańska do m.in.: Antalyi, Barcelony, Bodrum, Dubrownika, Heraklionu, Hurghady, Monastyru, Pafos, Salonik, Sharm al Sheik i Warny. Z gdańskiego portu można też polecieć na wyspy Rodos, Maderę, Majorkę, Korfu i Teneryfę.

W gdańskim porcie trwa rozbudowa infrastruktury. W połowie 2015 r. ma zakończyć się rozbudowa drugiego terminalu. Znajdzie się w nim m.in. część przylotowa (funkcjonująca obecnie w starym terminalu - PAP) oraz łącznik z przystankiem powstającej obecnie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki tej inwestycji terminal T2 zostanie powiększony o ok. 30 proc.

W 2012 r. z gdańskiego lotniska skorzystało 2 mln 906 tys. pasażerów. W 2013 r. port obsłużył 2 mln 842 tys. pasażerów, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Pod względem liczby odprawianych pasażerów lotnisko w Gdańsku jest na trzecim miejscu w Polsce, po Warszawie i Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane