GDDKiA odstąpiła od umowy z wykonawcą S5 Poznań - Wronczyn

  • PAP
opublikowano: 12-06-2019, 19:17
aktualizacja: 12-06-2019, 19:41

GDDKiA poinformowała w środę, że odstąpiła od umowy z wykonawcą odcinka S5 Poznań-Wronczyn. Podała też, że "podejmuje działania" w celu udostępnienia jezdni głównych tego odcinka do końca roku.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum, któremu przewodzi firma Toto Costruzioni Generali. W piątek wykonawca powiadomił GDDKiA, że odstępuje od kontraktu. Mimo wezwania wystosowanego przez GDDKiA nie powrócił na plac budowy i "nie wykonywał podstawowych obowiązków kontraktowych".

"Po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z podpisaną umową realizacji kontraktu na odcinku S5 Poznań-Wronczyn, GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umowy z wykonawcą" - poinformował w środę PAP rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

Jak podkreślił, wykonawcy naliczone zostały kary umowne w sumie na kwotę ponad 87 mln złotych, m.in. z tytułu odstąpienia od umowy z winy wykonawcy oraz w związku z roszczeniami zamawiającego z tytułu dokonanych przez niego bezpośrednich płatności wynagrodzenia na rzecz podwykonawców, dostawców i usługodawców.

GDDKiA podała, że zabezpieczy plac budowy oraz przejmie utrzymanie tymczasowej organizacji ruchu.

"Nadzór inwestorski rozpoczął już geodezyjną inwentaryzację pozostawionego placu budowy, w tym inwentaryzację prac wykonanych, która pozwoli na określenie zakresu robót pozostałych do ukończenia całego zadania. Ponadto podejmujemy działania, aby w zakresie jezdni głównych, podróżujący z Poznania do Wrocławia mogli skorzystać z 16-kilometrowego odcinka do końca bieżącego roku" – poinformował rzecznik.

Pierwotnie odcinek S5 między Poznaniem a Wronczynem miał być gotowy w listopadzie 2017 r. Termin ukończenia inwestycji kilkukrotnie jednak przesuwano. Pod koniec ub. roku udostępniono kierowcom jedną jezdnię; możliwy jest przejazd po jednym pasie w każdą stronę.

Jan Krynicki zapewnił też, że niezakłócona jest budowa pozostałych dwóch odcinków S5 od Wronczyna poprzez Kościan do Radomicka o długości 35 km. "Planowany termin oddania od użytku ostatnich fragmentów S5 to IV kwartał 2019 r. Tym samym kierowcy na koniec bieżącego roku będą mogli skorzystać z całej S5 z Poznania do Wrocławia" - podał.

GDDKiA przypomniała, że na jej stronie internetowej znajduje się "serwis dla podwykonawców". Przedsiębiorcy mogą znaleźć tam najważniejsze informacje, jak skutecznie otrzymać nieuregulowane należności i zadbać o własne interesy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane