GDDKiA ogłasza ponowny przetarg na odcinek S61 Via Baltica - Podborze-Śniadowo

  • PAP
opublikowano: 12-08-2019, 14:10

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza ponowny przetarg na projekt i budowę 20-km odcinka S61 Via Baltica Podborze-Śniadowo. Dokumenty zostały w poniedziałek skierowane do ogłoszenia - poinformował PAP dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.

To ostatni z ponownych przetargów na S61 po tym, gdy z poprzednimi wykonawcami drogowcy odstąpili od realizacji umowy.

W węźle Podborze koło Ostrowi Mazowieckiej będzie się znajdować tzw. rozplot, czyli połączenie S61 Via Baltica z drogą ekspresową S8.

Drogowcy szukają ponownie wykonawcy odcinka Podborze-Śniadowo w nowym przetargu, bo z poprzednim - firmą Rubau - odstąpiono od umowy. Dyrektor Wojciech Borzuchowski przypomniał, że doszło do tego, gdyż - mimo ponagleń - wykonawca "nie stosował się do wymogów i oczekiwań" ze strony GDDKiA.

"Uznaliśmy, że dalsza strata czasu nie prowadzi nas do zamierzonego celu" - powiedział Borzuchowski o przyczynach odstąpienia od kontraktu. Dlatego przetarg odbywa się ponownie i drogowcy szukają nowego wykonawcy.

Dyrektor Borzuchowski zaznaczył, że nowa firma będzie prowadzić prace nad projektem drogi od początku, firmie Rubau nie udało się bowiem przygotować prac budowlanych, które zakończyłyby się wydaniem dla tej inwestycji zezwolenia na jej realizację. Rubau (konsorcjum Rubau Polska i Construcciones Rubau SA Hiszpania - PAP) nie składał wniosku o ZRID.

"Jak wiadomo, podstawą do złożenia wniosku o ZRID jest projekt budowlany. Według naszej wiedzy oni byli blisko skończenia tego projektu budowlanego. My podejmowaliśmy starania i rozmowy, by pozyskać ten projekt. Niestety nie udało się, nie wiem czemu wykonawca zachował się tutaj w taki, a nie inny sposób" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Borzuchowski.

Dodał, że trudno także ocenić, jakie będą "dalsze losy" tych dokumentów. Zaznaczył, że Skarb Państwa oraz UE, która dofinansowuje budowę Via Baltica nie poniosły kosztów w związku z odcinkiem Podborze-Śniadowo. Nowa firma będzie rozpoczynać prace nad przygotowaniem inwestycji od początku.

W ostatni piątek GDDKiA w Białymstoku ogłosiła również ponowny przetarg na wyłonienie wykonawcy odcinka Via Baltica od obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku, wraz z obwodnicą miejscowości Szypliszki. Borzuchowski przypomniał, że dla tego odcinka poprzedni wykonawca uzyskał ZRID, nowa firma nie będzie już musiała uzyskiwać tej decyzji

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy