Gdzie jest Snowden – ciąg dalszy

ONO, PAP
opublikowano: 03-07-2013, 08:05

Francja i Portugalia wydały jednak zgodę na przelot samolotu z prezydentem Boliwii Evo Moralesem - poinformowały we wtorek wieczorem czasu lokalnego władze w La Paz. Wcześniej podejrzewano, że na pokładzie jest Edward Snowden.

Właśnie otrzymaliśmy informację z portugalskiego MSZ, potwierdzającą zgodę na przelot prezydenckiego samolotu" - powiedział minister obrony Boliwii Ruben Saavedra. Według ministra, uczyniła to także Francja.

Wcześniej Francja i Portugalia, a także Włochy i Hiszpania, nie zgodziły się na przelot samolotu z prezydentem Boliwii z "powodów technicznych". Szef boliwijskiej dyplomacji David Choquehuanca Cespedes powiedział, że stało się to "z powodu nieuzasadnionych podejrzeń, że na pokładzie znajduje się Edward Snowden". Zgodnie z planem, prezydencka maszyna miała mieć w Lizbonie międzylądowanie.

W tej sytuacji samolot z Moralesem i jego sześcioma współpracownikami musiał lądować w Wiedniu. Austriackie media podejrzewały, że na pokładzie tej maszyny, lecącej z Moskwy, znajduje się były pracownik amerykańskiego wywiadu Edward Snowden.

Władze w La Paz i Wiedniu zdecydowanie temu zaprzeczyły.

 "Edward Snowden nie przebywa w Wiedniu" - zapewnił w nocy z wtorku na środę rzecznik austriackiego MSZ. Potwierdził on, że samolot z prezydentem Boliwii i jego sześcioma współpracownikami na pokładzie wylądował w Wiedniu. Dodał, że wszyscy zostali przewiezieni do hotelu.

Wcześniej austriacka telewizja ORF poinformowała, że w samolocie prezydenta Boliwii może znajdować się Edward Snowden.

Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu.

Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, PAP

Polecane